Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema stergatoare parbriz la Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
vacarosie200
Va salut
va rog frumos, poate ma ajuta cineva, sunt disperat.
stergatoarele nu se opresc, temporizarea nu functioneaza.
am schimbat intrerupatorul de la stergatoare, tot nu se opresc...
am schimbat toate releele de pe placa cu sigurante, tot nu se opresc...
am schimbat motorasul, tot nu se opresc...
as schimba si masina, da mie frica ca tot nu se opresc... smile.gif) =))
radmasa.gif
norocul meu ca am un prieten la un magazin de piese si nu a trebuit sa raman cu pisele schimbate, dadeam faliment, intrerupatorul de stergatoare costa 800.000, fiecare releu 280.000 iar motorasul 1.800.000.
totusi pot opri stergatoare daca sunt pe faza, astfel:
pun stergatoarele pe viteza mare si cand ajung in pozitia de stop sa misc un pic maneta spre viteza mica, stergatoare se opresc , astept 2 3 secunde apoi dau in sus ,repede, maneta si stergatoare raman oprite. necesita multa atentie si e destul de dificil.
Zaheiu
Mi-au facut si mie cam asa. Nu se opreau daca mergeam cu viteza. Uneori nici la viteza mica. Problema s-a rezolvat cand s-a stricat temporizatorul. D-aia n-am schimbat intrerupatorul (da rotita in gol) de frica sa nu faca iar.
Ma gandesc sa nu fie vre-o masa imperfecta sau circuitul ala de le aduce jos cand opresti din maneta si ele sunt sus. Sa-mi zici si mie daca rezolvi.
vacarosie200
poate are cineva schema electrica si electronica de la instalatia asta de Nova?
Zaheiu
Ti-am trimis pe mail (daca e ala din profil).
ahyle_blue_eyes
vrau si eu schema electrica pls
coltarobert
Sal! la mine e o problema cu stropitoarea de parbriz. Mecanicul mi-a zis ca e de la motopompa. Am schimbat-o si tot nu merge.
Apropo vreau si eu schema electrica.
Mersi.
apollo
dar in spatele motorasului pentru stergatoare , v-ati uitat?

acolo se afla o cutie in care se afla niste tiristoare(parca) care sunt comandate de interupator.

Daca acolo e putina apa sau circuit imperfect, e normal sa nu se mai opreasca.

operatiunea e destul de complicata.din cauza locului prea mic, nu o sa puteti lucra si nici atat sa ajungeti la acel "panou".
va trebui sa da`ti motorasul jos si tot sistemul de angrenare a stergatoarelor.

Bafta
apollo
QUOTE(coltarobert @ 27 Apr 2007, 12:21)
Sal! la mine e o problema cu stropitoarea de parbriz. Mecanicul mi-a zis ca e de la motopompa. Am schimbat-o si tot nu merge.
Apropo vreau si eu schema electrica.
Mersi.
*




verifica masa la motopompa.
sau chiar plusul.sa nu fie impuscat firul.

leaga un bec si vezi daca se aprinde.uita`te si pe la sigurante, cu toate ca nu-mi amintesc sa existe siguranta pe motopompa.cine stie,e dacie,te poti astepta la orice smile.gif


sorry de 2 aceste 2 posturi consecutive.am avut senzatia ca sunt intr-un alt topic sad.gif
mihai0070
Daca nu se mai opresc stergatoarele ... clar s-a dus releul ... care este situat la nova exact sub motorul de stergatoare ... se desface angrenajul care antreneaza stergoatoarele si cele 2 suruburi de fixare motor ... pe urma se incepe demontarea si se verifica care sunt piesele busite
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.