Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema far stanga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
driverx
Well, se da una bucata Dacia 1300 1977 cu urmatoarea problema. In timp ce mergeam eu frumos de la munte catre casa, dintr-o data se stinge farul stang (faza scurta). Lejer si calm mi-am zis s-a ars becul, chit ca mai aveam vreo 60km de facut pe intuneric.....Azi dau sa schimb becul, pun altul...la fel, nu imi merge faza scurta pe partea stanga....

Ce ar putea fi? Ar putea fi din blocul de lumini? Sau de acolo pleaca doar o sarma care alimenteaza ambele becuri? Sau.....sunt pe sigurante separate?

Idei?


Multumesc anticipat. blush.gif
diaconuliviu
Dar siguranta aferenta face contact? sau, mai e intreaga?
driverx
Nu stiu, era noapte. Nu am putut verifica. Am dat doar farul jos sa constat ca nu becul e problema. Dar exact asta e intrebarea mea....are siguranta (1300 din 1977) pentru fiecare parte si fiecare faza?
Ov
parca erau separate, vezi sub bidonul cu apa pt spalator. Daca nu, posibil sa ai un contact la masa prost. Blocul de lumini nu e sigur.
Pedro
Da are sigurante diferite, ia o mana de sigurante si schimba-le pe alea vechi cu incredere . Eu m-am tot uitat la ele si pareau super ok, nu se vedea cu ochiu liber ori is eu prea chior, dupa inlocuire a mers farul .
driverx
Multumesc tututor. Imediat ies de la firma sa imi vizitez cealalta masina, Loganul bandajat si inainte sa plec trag un ochi pe acolo la sigurante ca acum am lumina naturala berechet.
eellaa
Din cate stiu eu totu tine de blocu de sigurante.

Daca ai bloc de sigurante cu 6 sigurante atunci:

1.aparate bord,ventilator climatizare,stop frana,lampi mers inapoi(15A)
2.luneta cu rezistenta pentru incalzire(15A)
3.stergator parbriz,spalator parbriz,bricheta,plafoniera,accesorii(15A)
4.liber()
5.semnalizare directie si avarii(8A)
6.lampi de pozitie,lampa numar,lampa portbagaj,iluminare tablou bord,lampa scrumiera,lampa bricheta,lampa cutie acte(8A)

Daca ai bloc cu 10 sigurante atunci:

1.amparate de bord,ventilator climatizare,stop frana,lampi mers inapoi,martor avarie sistem franare(15A)
2.luneta cu incalzire(15A)
3.stergator parbriz,bricheta,spalator parbriz,lampa plafoniera,si accesorii(15A)
4.releu faruri(8A)
5.semnalizare directie si avarii(5A)
6.lampi de pozitie,lampa numar,lampa ceata,lampa portbagaj,iluminare bord,lampa scrumiera,lampa bricheta,lampa cutie acte(5A)
7.lumini de drum partea stanga(8A)
8.lumini de drum partea dreapta(8A)
9.lumini de intalnire partea stanga(8A)
10.lumini de intalnire partea dreapta(8A)
driverx
Am cu 6....dar unde is farurile la tine? Plus ca eu nu am rezistenta luneta. Se pare ca fostul proprietar a cam modificat pe acolo

Well, am eliminat problema....se pare ca o siguranta era dusa.... De ce doar faza scurta stanga nu a mai mers nu stiu, probabil va ramane un mister, ca nu am chef sa investighez....prea frig....n-am nervi. Daca nu se mai arde, atunci las totul asa cum e.

Multumesc tuturor.
KTC
La a mea am 2 sigurante pe fiecare faza, deci 4 sigurante in total si fiecare far e cu singuranta lui la fiecare faza.
Se intampla cand mai dai in gropi sau alte alea sa se miste siguranta de la locul ei si sa se stinga farul. Toata buba e din clemele care tin sigurantele.
Scoti siguranta, strangi putin clemele, o pui la loc ... si gata de drum.
driverx
Da...dar la mine era arsa....de ce....nu stiu din pacate....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.