Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kato
va salut pe toti! sunt foarte nou conducator de dacia si deja simt ca ma urc pe pereti (la servici conduc zilnic un matiz si credeam ca stiu ce este o masina). rezolv o problema apar 200. sper sa ma puteti ajuta voi cu un sfat.in momentul de fata trebuie sa schimb setul motor. mentionez ca am cautat pe site informatii. in barlad am gasit urmatoarele preturi la set motor (dacia 1397-1994):
1.prems- 3.160.000
2.colibasi-2.710.000
3.top nek- 2.730.000
4.setcar 3.280.000
5.bonus niste seturi care nu-mi inspirau incredere, iar de uzina preturile sunt la 5.800.000
intrebarile mele:
1. ce se merita dintre optiunile date (optiunea de uzina la pretul acesta cade din motive financiare)?
2. preturile sunt deplasate in barlaf?
3. gasesc preturi mai bune in IASI (si mai ales UNDE)?
p.s. va multumesc anticipat
gti98
Salut!
Am schimbat si eu (ma rog, la masina lui socru-miu) set de 1400(prin august); am cam 1000km cu el.
A fost ceva gen set-car, vreo 280 RON (la Racemi, langa Bazar).Setul "de uzina" era peste 500 Ron. Parerea mea e ca diferentele de pret fata de Iasi (uitai sa mentionez ca sunt din Iasi, daca nu e destul de clar) nu mi se par semnificative. Conteaza cum se face montarea (in primul rand a boltului in ochiul bielei) Manopera m-a costat 250Ron. La astea se adauga ulei, filtru ulei si o supapa care era nasoala la coada si a trebuit schimbata. Posibil sa trebuiasca sa mai schimbi vreun furtun imbatranit (sau mai multe) Se mai verifica starea supapelor si a chiulasei (sa nu fie stambata de la eventuala supraincalzire). Asa ca nu se stie ce mai apare. Vezi in ce stare ai arborele cotit + cuzinetii!!
Bafta!!
madcos
wink.gif
cand am vrut si io calitate, am luat set de origine.la montaj, un bolt avea un capat mai mare.desi era pistonul rosu, boltul nu a intrat pana la capat.am batut in bolt pana s-a spart pistonul.
deci ce ma, va credeti in razboiul stelelor.mici,pizza,d-astia...
FLP
recomand secgmenti goetze ... biggrin.gif, BTW, lasa barladu frate... eu sunt barladean si eu am mers sa imi schimbe servofrana la un service si mi-au bagate ate in jigleu de relanti, ce sa mai , si-au batut joc de mine... pot sa iti spun multe despre despre serviceuri din barlad, despre fiecare in parte, cauta`ma pe mess si vb
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.