Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am nevoie de ajutor urgent!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sociopatul Tandru
Dragi colegi sunt disperat!
Intr-un topic recent de-al meu descriam cum mi s-a distrus coroana la Nova mea, inclusiv doua statoare la demaror (demaror mic cu magnet permanenti).

Ce se intampla... Un bun prieten de-al meu, inginer, lucreaza intr-un service din Braila (fost preferat Dacia).
In aceasta perioada s-au prezentat cu probleme 3 posesori de Nova cu aceeleasi simptome.
Concluzia a fost: un lot de coroane proaste. Toate s-au distrus, au distrus si electromotoarele.

Se pare ca eu am fost cel care a obtinut recordul de timp in ceea ce priveste anduranta coroanei din acel lot blestemat: 2 luni de zile.
Unul din iei a trebuit sa o schimbe in 2 zile.

Ce ma fac? Mi-e frica sa mai cumpar o coroana acum din comert!
Una din teorii desi nu prea o cred, ar fi ca se fabrica intentionat de calitate inferioara.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Una din variante ar fi sa merg in alta parte sa-mi iau coroana, stiu eu, Pitesti etc... dar va rog sa tineti cont ca toti acestia, inclusiv eu, am cumparat piese de origine (sau cel putin asa am crezut).

La dezmembrari nu gasesc coroana, as fi cumparat cu tot cu volanta, dar pur si simplu nu gasesc.

Poate cineva sa ma ajute cu o idee, cu un sfat pertinent?

Am motorul dat jos de pe masina de doua zile, si chiar am nevoie sa o fac.
Un prieten ma sfatuia sa pun ambreiaj de 170, dar va intreb eu voi mai avea aceeasi performanta? Banuiesc ca diferentele nu sunt sesizabile, dar daca si acele coroane au fost fabricate la fel de prost?

Eu m-am saturat sa dau motorul jos. E iarna, si deja nu mai suport.
Va multumesc anticipat si astept un sfat.
vacarosie200
suprafata de contact e mult mai mica la ambreiajul de dacie, o sa se consume mai repede ferodourile, iar placa de presiune face o presione mai mica pe volanta, e posibil chiar sa patineze ambreiajul la acceleratii mai mari. nu sunt sigur, dar sar putea sa nici nu se potriveasca la suruburi
Sociopatul Tandru
Exista o posibilitate sa comand coroana direct din Pitesti?
Am o garantie ca se va potrivi pe volanta mea?
Stiti ca aceste coroane difera intre ele de nu se poate chiar la aceelasi diametru standard.

Nu vreau ambreiaj de 170.
Alte volante de la autoturisme straine se potrivesc oare?
Eh, imi fac sperante aiurea.
diaconuliviu
Dar Dacia papuc cu 1,6? sau Break cu 1,6? sau alta Dacia 1,4 cu volanta fi=200?
suca
Daca te ajuta cu ceva pot sa-ti spun ca si mie mi s-a distrus coroana, prin decembrie 2004. Am cumparat una dintr-un magazin obisnuit (in Brasov), am schimbat-o si totul a fost ok. Nu mai stiu producatorul, dar poate gasesti un magazin cu oameni care se pricep la Nova si iti fac ei vreo recomandare.
Probabil este si o problema de noroc dar eu nu am mai avut probleme deloc de cind am inlocuit-o, si deja are aproape doi ani iar masina o folosesc in fiecare zi, pe orice vreme, in conditiile din Brasov.
Parerea mea este sa cauti la mai multe magazine si sa inlocuiesti coroana, modificarile pot aduce alte belele in timp.
Bafta
EUROPE_
QUOTE(vacarosie200 @ 17 Oct 2006, 18:54)
suprafata de contact e mult mai mica la ambreiajul de dacie, o sa se consume mai repede ferodourile, iar placa de presiune face o presione mai mica pe volanta, e posibil chiar sa patineze ambreiajul la acceleratii mai mari. nu sunt sigur, dar sar putea sa nici nu se potriveasca la suruburi
*


Asta ar insemna ca la dacia 1300 patineaza ambreiajul? blink.gif
sobolan
ar merge un volant de dacia de 180+placa180+disc 180 .....nu stiu daca se potrivesc la nova ta....daca da, pune de astea....prin comert se gaseau discuri de 180 nemtesti si erau bune.....oricum cam ciudat motor de 1.6 si ambreiaj de 180,dar cred ca merge ok....asta in cazul in care nu mai pui de 200....
sechi
Coroanele sunt la fel pe toate volantele, indiferent daca discul e de 200, 180 sau 170.
Pune o coroana de la dezmembrari si nu mai ai treaba.
sobolan
sechi , stiam asta dar omu a spus ca o coroana noua nu rezolva problema....ma gandeam ca ar fi volantu vinovat(putin excentic fata de axa vabrochenului),de asta i-am recomandat alt volant....cred ca asta ar fi,desi greu de crezut ,dar e posibil , dupa cum spunea si el ca au mai fost vreo doua dacii cu problema lui...posibil sa fie de vina si carcasa ambreiajului.....sfatu meu e sa schimbe volantu cu unu de 180 sau 200 si carcasa ambreiajului si tare cred ca o sa se rezolve....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.