Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sonda de benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
C a t a l i n
Vreau sa demontez sonda litrometrica din rezervor...Am demontat acel capac patrat din portbagaj, am scos cele 4 furtune si contactele electrice, am rotit acel inel si am scos capacul de plastic....
DAR, sonda este fixata impreuna cu pompa electrica de benzina pe fundul rezervorului.... Cum o desprind de acolo???
Nova GTi '98
mihai0070
oopppssss, am uitat tu ai GTi .... intra pe mess si da-mi buzz am un manual de GTi sa ti-l trimit .... ca aici este cu regula copyright-ului....
postez aici doar montarea si demontarea ....

13. INLOCUIRE SONDA NIVEL COMBUSTIBIL
(nu necesita demontarea rezervorului de pe autoturism)

DEMONTARE

 Se demonteaza suruburile de fixare a capacului vizitare rezervor combustibil.
 Se debranseaza cablajul spate de la capacul rezervorului.
 Se demonteaza colierele de fixare a furtunelor si se debranseaza furtunele de la capacul rezervorului.
 Se desface prin rasucire in sens invers acelor de de ceasornic, inelul de blocare al capacului rezervorului.
 Se ridica putin capacul rezervorului, pentru a se permite deblocarea clemei de fixare a suportului pompei in vasul protector; se deblocheaza clema si se scoate din rezervor capacul acestuia si suportul cu pompa electrica de benzina si sonda.
 Se debranseaza cablajul sondei de nivel de la aceasta.
 Se demonteaza suruburile de fixare a sondei.

REMONTARE

 Se executa operatiile in ordine inversa demontarii.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.