Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: buton aeroterma
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
byte
Salutare,

de ceva zile nu i-mi mai merge aeroterma. Poate cineva sa-mi zica cum vin firele la comutatorul ei? (bordul cred ca e scoica si butonul are 2 trepte de viteza). Eu am umblat pe acolo si cred ca am scos din greseala vre-un fir.

Mersi mult
ciubex
La mine pe butonul respectiv am 3 contacte.
Unul dintre ele vine de la aeroterma, celelalte doua de la un fel de rezistenta ce se afla pe sub bord.
Din pacate nu mai stiu exact pozitia firelor, stiu sigur ca de la aeroterma firul este negru si celelalte doua, cele care stabilesc viteza sunt colorate, unul cu verde si celalalt cu galben, asta in cazul meu.
Am atasat o poza cu butonul respectiv, daca-l scoti de pe pozitie cu semnul grafic in dreapta (adica aprinderea aerotermei facandu-se prin apasarea spre dreapta), firele au urmatoarea pozitie:
- sus de la aeroterma;
- jos, cele doua fire de la rezistenta prin care se ajunge la viteze diferite pentru aeroterma.

Rezistenta de care aici amintesc este creata prin niste spire a unei sarme pe o bucatica de plastic, poztionata aceasta pe sub bord in partea dreapta, aproape de cutia aerotermei.

Butonul face legatura la firul de - al aerotermei, + acesteia fiind luat direct de pe panoul de sigurante.
byte
Am rezolvat, au fost scoase firele de la rezistenta accea de sub bord.
Mersi ciubex.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.