Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sal
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cornel09
Salut am si eu o problema...am o nova cu carb cu doua camere.as vrea sa imi schimb jigloarele.SI CAUT ORDINEA LOR EXACTA.
gabi1
Salut cornel.Problema ta e foarte putin probabil sa fie de la jicloare.Cel mai sigur e sa demontezi carburatorul,il speli/sufli bine(nu demonta inca suruburile de reglaj progresiune si amestec ralanti).Mai poate fi si de la avans mic...atunci multi au tendinta sa jure ca sigur e de la benzina/jicloare si altele, dar stiu sigur ce am patit eu.
-jiclor ralanti=52(poate fi in corpul carburatorului sau in capac un jiclor identic cu cel de la carburatoarele monocorp)
-jiclor principal tr1=112.5 cu tubul emulsor de 205
-jiclor principal tr2=100 cu tubul emulsor de 160
-mai sunt cateva jicloare pe care e bine sa notezi undeva dimensiunile si de unde le-ai scos,iar la demontarea celor principale foloseste o pasta de pix dupa ce le-ai slabit(asta daca nu ai demontat carb).
Buyaka
Atunci cand demontezi capacul carburatorului... desfa fiecare jiclor in parte... si vezi ce scrie pe el...
La montaj... le iei pe cele noi si le pui in locul celorlalte...fiecare la locul lui...
Ar fi bine sa-ti faci o schita atunci cand demontezi.
Daca desfaci carburatorul, musai sa-l speli si sa-l sufli cu aer comprimat.
Numai bine.
cornel09
Ms pt rasp..dupa cum am mai zis..prob e ca fostul propietar la masini a tot schimbat jiglerele intre ele.Ex acum la cel de relanti e de 8.eu acum incerc sa le schimb si le pun in ordinea lor exacta..am tot cautat o schema ceva,nu am gasit nimik.Cei de la piese auto ti-le dau si nu stiu exact cum se monteaza.Daca ar fii se le montez exact cum ar fii ele acum sigur as gresi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.