Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se arde siguranta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
randomm
Deoarece fosta maneta de la stergatoare a decedat popa.gif am luat una noua. Din momentul in care am montat-o a inceput sa mi se arda ultima siguranta de jos. M-am gandit ca face un scurt pe acolo si am schimbat gaura de montare (am mutat maneta in primul locas dinspre volan) si totul a fost ok cateva zile. Azi dimineata am atins maneta din greseala si iar mi-a facut scurt si s-a ars siguranta. Electricianul mi-a recomandat sa pun o siguranta mai mare (25A - 30A), ar fi o idee, dar eu cred ca nu asta e solutia. Are cineva idee ce s-ar putea atinge pe acolo incat sa se arda siguranta aia. Siguranta respectiva e responsabila cu tot ce inseamna martori in bord, stergatoare si posibil si alte chestii. Daca stie cineva ce anume ar trebui izolat, sau ce se intampla, va rog sa ma ajutati, ca nu mai vreau sa raman fara turometru in trafic.
argon
Nu e o rezolvare, doar un sfat: schimba electricianul ala tembel, sau macar nu fa ce-ti spune, ca iei foc din cauza lui...

Incearca cu alta maneta, mergi la magazin si schimb-o, e neconforma probabil, sau ai legat aiurea firele. Daca totusi esti convins ca maneta e buna, vezi ca poate ating papucii in masa, e ceva metalic chiar in spatele manetei.
randomm
Maneta functioneaza regulamentar, e o posibilitate sa atinga firele de prin cochilia volanului. Se arde siguranta respectiva cand lovesc maneta mai violent. Nu e fixata bine in chestiile alea de prindere, una din ele nu reusesc deloc sa o bag si daca o ating mai violent (la curbe in general) se misca. Cand o bag la loc, deci o imping inspre axa volanului, face plici siguranta. Electricianul e bun, banuiesc ca atunci era grabit si mi-a spus sa fac cea mai usoara chestie, adca sa scape el cat mai fast de mine.
argon
ating papucii in masa, baga banda izolatoare.
randomm
O sa incerc si combinatia asta.. daca mai are cineva ceva idei e binevenit. Oricum multumesc argon pentru interesul aratat.
BV07DEF
tot ce se poate sa fie maneta de vina si eu am patit
dar mare probabilitate sa nu fi pus firele corect
daca nu ma insel sunt 5 papuci pe maneta
pe primul trebuie sa vina virul de culoare ...............nu stiu exact ce culoare
pe al 2 lea albastru
pe al 3 le verde
pe al 4 lea negru
pe al 5 lea verde(firul de la spritiera)
sper sa fie de ajutor

dar nu garantez reusita
randomm
QUOTE(BV07DEF @ 15 Nov 2006, 23:05)
tot ce se poate sa fie maneta de vina si eu am patit
*


Era maneta de vina. Am fost si am schimbat-o cu una facuta de alt SRL si acum nu mai am probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.