Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri lupa, stopuri LED pe Berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
nos
:idea: Mi-a venit ideea zilele astea... Dar fara a schimba farurile. Sa pastrez forma originala a farului, sa-l confectionez din plexi transparent iar in interior sa fixez lupele de la ceva masina straina(faza lunga, scurta, pozitie, semnalizare) sau ceva de genul asta... Am vazut pe un ursulet...
SPAWN
si cu stopurile cu leduri cum ai de gand sa faci :?: ai vreo idee ceva dane si noua amnunte :roll:
asarban
Iti e clar ca farurile cu lupa vor topi plexigalsul instantaneu?

Alea sunt faruri cu sticla calita, nu cutii de ace de pescuit!
alezz
cum ramane cu stopurile LED? asta chiar ma intereseaza
SPAWN
da niste stopuri pe led ar fi ceva daca ai idei zine si noua.

mai era cineva care zicea de niste stopuri pe leduri facute de el dar nu mai stiu pe ce topic :|
nos
Nu m-am gindit la topit...Pai ar fi o solutie si fara plexi, lupele direct. Nu trebuie pastrat nimic din farul de dacie, ma refeream la forma exterioara, adica sa nu modific ochelarul de la far, sa-l fac cumva sa se incadreze in ochelarul original. Eventual sticla inlocuita cu o placa de ebonita, sau tabla, si lupele prinse direct pe placa, fara a mai avea plexi sau sticla in fata. Am gasitdoua poze pe net, sint cam mici, dar sper sa va dati seama in mare cam la ce m-am gindit.

Pt spate, exista led-uri la 6, 12 V de toate culorile si nu sint foarte scumpe...In jur de 12000 lei/buc. S-ar putea face o placa din ceva plastic, date gauri in locurile unde sa pun led-urile si apoi fixata in spatele sticlei stopului. Ma gindesc ca trebuie decupata partea din spate a stopului.
Ingerash
Parerea mea e ca i buna ideea dar cam dificil de aplicat(lupe), insa chestia cu ledurile pare mai realizabila(spate)shi daca le pui bine potzi face shi sticla fumurie. Daca am gasi pe cineva sa fac un suport cu nishte oglinzi k lumea ar ieshi ceva shi cred c'ar fi interesatzi o gramada de asha ceva. Apropo oare de ce nu apare odata un tuner dedicat Dacia ca piatza ar avea... :? ?
SiloS
de abia din poze am inteles ce trebe facut .
SPAWN
mie personal imi place ideea cu ledurile pt ca e si destul de usor de realizat si o sa se vada si marfa
Daddy
Pt faruri cu "lupa" solutia e simpla, farurile de BMW sunt de la mama lor facute cu asa ceva.
dragushinst
Asa e, Daddy. Am auzit si eu de farurile de BMW-cica de ursulet 1990-1993, dar cred ca si cele de dupa "86 (tot rotunde) merg insa m-ar fi interesat si pe mine cum se pot monta.

Legat de plexiglas stiu ca farurile de Megane II sunt dintr-un astfel de material (parca :?: ) deci daca plexiglasul e rezistent nu vad vreo problema.

Pt stopuri cred ca e destul de greu cu schimbarea lor cu altele de alte dimensiuni, poate doar schimbate becurile cu leduri si pus fete incolore...astept si alte idei....
Axll
pentru spate nu e f greu . se ia una bucata placa de corodaj si se deseneaza un circuit f simplu de punere in paralel(daca sunt led-urile de 12v). in functie si de marimea led-urilor se pot aseza in diverse forme(patrate, cercuri concentrice, sau pt semnalizari se pot face in forma de sageata).
va rog imi poate da cineva o adresa de magazin in bucuresti de unde se pot lua leduri pt 12v (auto)?
B30KDT
sper sa nu se considere a reclama insa cred ca e foarte indicat linku deoarece contine o oferta foarte bogata de leduri si de calitate,din catre tin minte a mai fost us pe forum linku
l
dex lada
led-uri la 12 V nu exista !
sunt fie un led cu o rezistenta in serie, fie mai multe led-uri legate in serie.

led-uri se gasesc pe Maica Domnului si tot acolo se gaseste si un "cablaj de test"
care are diferite dimensiuni si e plin de gaurele, pe cealalta parte are paduri de cupru (daca e simplu placa) sau pe ambele parti dublu placa.

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=2&t=886
StefanT
Corect, ledurila 12 v nu exista. Pt cele cu sticla clara, care au consum de aprox. 30mA se folosesc rezistente de cca. 540 ohmi, sa aiba si viata lunga. Se poate si de 470 ohmi, dar se bulescmai repede, si nu merita. In schimb ar fi mai luminoase..
mesteru surubel
ar fi super misto sa se poata realiza asa ceva. pe mine unul mar interesa numa ca in spate imi tre altfel de stopuri findca eu am break
dex lada
si inca ceva foarte important nu se leaga mai multe led-uri (paralel) pe o singura rezistenta, fiecare led cu rezistenta lui !

Sau 4 led-uri in serie (fara rezistenta).

Pt. cine nu are idee cum arata un cablaj de test.

http://www.winpicprog.co.uk/pic_tutorial_led_board.htm

si un tutorial pt cei care nu au habar cu se conecteaza ledu-rile in circuit.

http://www.theledlight.com/ledcircuits.html

OFF TOPIC : DE ce nu mai pot sa pun attach ?
KTC
Sa mai reinvii putin topicul:


L-am gasit pe Youtube astazi. A iesit super bine, parerea mea.

Singurul chestie care nu mi-a placut, ar fi trebuit sa foloseasca led-uri un pic mai puternice sa ajunga macar la intensitatea becului original.

In rest ideea e de nota 10.

Si pe mine ma batea gandul sa imi pun leduri, avantajele sunt multe.
Sper sa nu fac reclama ... se gasesc la http://www.zexstar.com superflux,high-power si lupe pt led-uri, cum am mai vazut la unele masini.
CriSTI68
am facut eu pt cineva pe leduri, acum urmeaza sa fac pentru mine zextar superflux
Alexu7
intre timp au aparut si ledurile de 12 V


la zexstar icon_mrgreen.gif
SSilent
QUOTE
Apropo oare de ce nu apare odata un tuner dedicat Dacia ca piatza ar avea... :? ?

probabil se gandesc ca posesorii de dacie nu prea au bani de tuning.....majoritarea daciilor "tunate" sunt facute improvizat in garaj si majoritatea sunt panarame excl.gif
CriSTI68
daca lucrezi cu grija si pasiune si un strop de nebuneala iese ceva wink.gif
papamuntz991
@adrianno>ce mari modificari ai tu in cap...acum schimbi si stopurile....

buna ideea cu leduri de 12 V de la Zexstar.
CriSTI68
momentan ma axez pe modifcari la tabla adica prag nou, contra aripi noi icon_mrgreen.gif
cristi_a17
Sa putut face cu farurile

Versatu
2 poze perfect negre si una cu o dacie


e ceva in farurile alea ???
cristi_a17
1. Probleme tehnice
2. O^O
Versatu
marfa da faza e cum se vad farurile apinse cu lupele alea

sunt luate de la alta masina ???

or merge si pe dacia cu 4 chioare ?


arata bine rau masina.....bv
GARFIELD 87
ai desfacut farul ca sa bagi lupele in far ? sau au intrat pe locasul pe unde sa baga becul poate faci si nijte poze sa vedem si noi cum se vede blink.gif
angel-boy
Salut.. eu intentionez sa imi bag in faruri lupe.. am 2 lupe cumparate din obor din constanta .. la incredibilul pret de 30 ron amandoua ! .. vreu sa tai partea din spate a farului ... sa bag lupa cu montajul ei ..doar putin .. sa vopsesc farul negru mat smile.gif si se va vedea frumos ( am desfacut farul .. e f usor biggrin.gif )... ptr ca mi-am facut si angel eyes
Cocojambo
nici nu vreau as ma gandesc cum or sa lumineze, la "incredibilul" pret de 30 de ron.

Ma scuzati dar voi va mai ganditi si la ceilalti participanti la trafic cand puneti lupele alea pe masina? O lumina asfaltul nu zic, dar ochii celorlalti?

Am si eu o dacia 1300 dar sincer inainte sa ma apuc de modificari dinastea artizanale, ma gandesc si la altii. Nu mai bine ati pune un bec cu halogen ceva adaptat mai ca lumea decat chinezariile alea?
angel-boy
Pai nu inteleg care e chestia cu participanti la trafic...crezi ca bate lumina in sus ?! sau ce anume ? bat normal ca orice far.. Poate nu inteleg eu ce vrei sa spui ... blink.gif blink.gif
Executron
Pai ideea e ca oricum ar bate, intensitatea fasciculului luminos (nr. de lucshi, candele etc) este mai mare decat ar fi normal astfel tu ii orbesti pe ceilalti participanti indiferent ca e corect sau nu reglat...

Dar sunt sigur ca orice ai auzi pe forum tot o sa le montezi asa ca.... hiptnotizat.gif
vis-a-vis
Ce dracu', astea-s spoturi de discoteca...
raresh_r
angel-boy cat de puternice sunt lupele ? din oborul de langa cimitir le-ai cumparat ?
angel-boy
da...adika cel de pe varianta.. chiar azi am fost..si am gasit lupe cu tot cu far ..de bmw.. smile.gif..dar nu am luat .am deja
alinushy
ia uitati ce am gasit, cam scumpe putin, dar imi plac smile.gif acu astept sa mai aduca
papamuntz991
alea sunt triple de dacieeeeeeeeee????ohmy.gif
alinushy
daaaaa wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif
Alexu7
si ce scor ?? rolleyes.gif
alinushy
nu le-am vazut "live", le-a vazut un prieten si le-a facut poza, din cate am inteles aprox 200ron setu blush.gif
Alexu7
pt fata nu avea nimic ? rolleyes.gif
alinushy
nu stiu, ma mai interesez...
SSilent
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa de unde se pot achizitiona triplele alea? biggrin.gif wub.gif
angel-boy
blink.gif dA ! frumoase , dar... nu prea as da bani p ele...

Am si eu o intrebare smile.gif daca tai in spate farul sa bag lupe, trebuie neaparat sa sigilez farul complet..sau daca mai intra aer.. nare nimic..? blink.gif blink.gif
raresh_r
dragute stopurile, parca sunt de BMW. mai bine iti faci tu ce model vrei si poate iesi mai ieftin biggrin.gif mai multe detalii daca se poate sa ne spui biggrin.gif
angel-boy mai bine iti mai iei un set de lupe sa fi sigur ca vezi pe unde mergi
Siconi
angel-boy, daca tai si nu etansezi nu e problema ca intra aer, ci APA. Pentru cei care nu stiu, ploaia are prostul obicei de a cadea de sus in jos si de a se infiltra prin toate crapaturile si gaurelele posibile astfel incat la Dacie, daca nu ai avut grija sa remediezi acest aspect, poti face acvariu in ea pe timp de toamna sau iarna (presupunand ca vara e seceta iar primavara e frumos afara). De ce ar face farurile tale exceptie de la regula, mai ales daca nu ai etansat?! Si rotile au un cuvant de spus, iar fabricantii de componente optice s-au gandit bine cand au pus rasina aia ca etnasant la faruri. Chiar daca ai contra-aripi model nou si ai farurile in compartimentul motor, sugestia mea e sa faci treaba ca lumea cap-coada. Acolo unde ai gandit de 2 ori, muncesti doar 1 data!

Hai nu mi-o lua in nume de rau, dar incearca sa te gandesti si tu la chestiile simple.

6 Nov 2007, 22:35:
LE: Tare ma tem ca te vei alege cu alte faruri, la cum bat lupele tale. Oricum, datorita faptului ca investitia nu e colosala, iti poti permite luxul sa strici un set de faruri ca sa faci teste cu lupele alea fantastice. Ce-i drept, nu trebuie sa fie scumpe ca sa faca treaba buna, dar alea par de plastic, ceea ce ma duce cu gandul ca acolo inauntru nu va intra niciodata un bec halogen bun, ci unul de veioza, care sa nu topeasca suportul de plastic.

Poate ma insel eu, ceea ce si vreau, si ai bafta sa iasa un lucru bun. Spor la treaba si vrem poze sa vedem lupele.

Alinushy, cum e treaba? Parca ziceai ca au venit stopurile... POZE vrem!!!
alinushy
am poze dar mai trebe sa le bag pe calc blush.gif , mai pe seara ca acu st la servici 04.gif
Supapa_jR
cred ca ar merge si cu lupe din faruri de punto/stilo...
canny_eu
detin dacia model 4 faruri, am achizitionat 2 faruri cu lupa hella BMW E30, urmeaza un kit xenon H1
(masina e in reconstructie,voi pune poze cand voi avea )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.