Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema cu semnu intrebarii!?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebecool
Salut!pt inceput va spun ca sunt nou pe forum.
Am citit cam tot ce am gasit,dar am o nelamurire in legatura cu problema mea.Am o dacie 1310 din 84' blush.gif si cam de aprox. 1 sapt am o problema care ma roade!
TRozneste pur si simplu la treapta 1(huruitu ala urat ca si cum nu ai fi calcat ambreiaju)si la marsarier la fel,in celelalte trepte merge normal(cutie in 4 trepte).Mentionez ca in urma cu ceva timp am schimb cablu de ambreiaj.Ce sa fie oare discu,placa presiune?Ajutati-ma va rog ca sunt in mare dilema!
Multumesc anticipat!
mihai0070
Vrei sa spui "carait" in treapta unu si "R" pai cauze pot fi :
1.nu ai strans bine cablul de ambreaj si nu iti decupleaza bine
2.poate o lipsa de ulei sau ulei incomplet in cutie in CV ta intra 1.8l ulei
3.daca "Huruie" poate fi un rulment din cutie care a obosit
4.IMI DAU CU PAREREA SI INTREB SI EU "rulmentul de presiune HURUIE sau fluiera"
tgg2k
imi dau si eu cu parerea... rulmentul de presiune fluiera din cate stiu, caraitul e foarte probabil din cauza cursei cablului de ambreiaj.

teoretic: cablul de ambreiaj nu trebuie strans a.i. sa fie intins, trebuie sa fie putin slabit, adica sa nu cupleze imediat ce ai apasat pedala ci doar la 1-2 mm pedala apasata.

practic: in functie de mai multi factori, poate fi slabit pana la 7-8 mm, sau cel putin asta e limita acceptabila (testata de mine pe 4 dacii diferite), daca e peste aceasta limita, apar probleme cam in toate vitezele dar mai accentuat si sesizabil la viteza 1 si marche-arierre.

desigur, nu strica sa verifici si uleiul si sa suspectezi si unul din sincroane care e destul de probabil ca in ritmul asta se va dcue destul de repede. alta posibilitate... schimbatorul sa aiba joc la bucsa.
ache2
ca sa nu mai deschid un topic nou, intreb si eu aici !
de ceva vreme, taraboanta mea (doublecab 1.9d) a inceput sa prezinte, printre altele (deh, se apropie ITP-ul, si vorba aia, o nenorocire nu vine niciodata singura), urmatoarele simptome extrem de suparatoare si nedumeritoare: in sarcina (accelerat, urcat o panta, incarcata mai mult decit propria persoana) incepe sa tremure de parca cauciucurile n-ar fi echilibrate ... aceasta trepidatie puternica se simte pregnant in maneta schimbatorului !
trepidatia e din ce in ce mai puternica pe masura ce urc in treptele de viteza (adica in 1, 2, 3, face nu foarte sesizabil, insa in 4 si 5 trepideaza ca toti dracii) ...
cum iau piciorul de pe acceleratie, dispare trepidatia !
de aici deduc ca e ceva de la ambreiaj, dar poate ca ma insel ...
masina are cam 68k iar discul a fost schimbat pe la 30k, in garantie (era o garnitura de la CV care arunca ulei si, daca tot mi-au dat CV jos, au schimbat si discul blush.gif ) ...
sa fie "placa" de presiune ?
bebecool
luni o sa va dau date exact despre ce prb e vorba!o sa dau cutia jos si o sa vad exact
ache2
n-are nimeni nici o parere ?
argon
Sa nu fie un tampon de la cutie..
riderontornadoes
MAI STRANGE AMBREIAJUL, E INSUFICIENT STRANS. stiu asta pt ca am avut o dacie la care se slabea periodic piulita de la ambreiaj si caraia in antaia si marsarier. sigur asta e, 99 la suta
ionutt daniel
Fiind papuc , deci tractiune spate , pe axul cardanic are un cuplaj "cruce" care e posibil sa fie dus, dar si un rulment si un suport de cauciuc , care daca sunt duse dau vibratii destul de mari. Bafta la rezolvare!
ache2
e cu tractiune fata !

sper sa golesc garajul si s-o trag pe canal, s-o "investighez" 053.gif un pic !
devine din ce in ce mai deranjanta treaba ...

sau, pina la urma, tot la service ajung sad.gif ! in ultima perioada, cu o singura exceptie, am avut experiente neplacute in service ...

merci !
bebecool
Revin cu detalii!Am rezolvat problema....era de la placa de presiune :angry:si nu de la discum de ambreiaj cum credeam,acum merge ok!
ache2
verificat (ITP) tampoane si nu e nici unul rupt !
incep sa banuiesc planetara dreapta ... parca emite ceva sunete nefiresti ...

alta sugestie ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.