Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: prea mult antigel
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
corysly
Ce se intampla daca pun prea mult antigel in radiator? Stiu ca trebuie pus in raport de 1:1 cu apa distilata, dar daca-mi scapa prea mult antigel?
vis-a-vis
Cine te opreste sa amesteci apa cu antigelu' inainte de a le pune-n radiator?
FLP
Pai cand te apuci tu de facut magica operatiune de schimbat antigelul te asezi langa masina si numeri 1+1 bidoane de antigel = 2 bidoane. Apoi numeri si 2 bidoane de apa. Din cate am inteles tu vrei sa pui mai intai antigelul si dupa aia apa. Daca observi ca nu iti mai intra apa din calculele facute inainte de inceperea operatiunii mai dai drumul putin la lichid din radiator, din calorifer, din blocul motor si apoi completezi cu apa.

Ca sa iti dau si un raspuns la intrebarea ta, daca amestecul este mai bogat in antigel e posibil ca acesta sa forteze pompa de apa (lichidul fiind mai gros) si e posibil chiar ca lichidul din instalatie sa iti inghete mai repede. (antigelul concentrat parca ingheata mai repede decat cel diluat)
cristi.r
QUOTE(FLP @ 28 Oct 2006, 18:10)
Ca sa iti dau si un raspuns la intrebarea ta, daca amestecul este mai bogat in antigel e posibil ca acesta sa forteze pompa de apa (lichidul fiind mai gros) si e posibil chiar ca lichidul din instalatie sa iti inghetze mai repede. (antigelul concentrat parca ingheatza mai repede decat cel diluat)
*


Ei, na ! Cum sa inghete mai repede ? Daca pe bidonul de concentrat scrie -40grC si se dilueaza 1 la 1 pentru -20grC unde ingheata mai repede ?
Antigelul are si proprietati de ungere pentru pompa de apa, asa ca nu exista pericol, din punctul asta de vedere, ca doar nu invarti mortar in betoniera.

corysly: ai numai apa in instalatie ? Daca-i asa, scoate 2 litri de apa, pune antigel concentrat, de preferat in radiator, si gata. Se amesteca in mers...
FLP
Antigelul pur ingheata mai repede decat cel diluat, s-a discutat si paradiscutat chestia asta.
vis-a-vis
QUOTE(mao @ 28 Oct 2006, 18:49)
Daca pe bidonul de concentrat scrie -40grC si se dilueaza 1 la 1 pentru -20grC unde ingheata mai repede ?
*



Sa ne arati si noua unde scrie asta.
argon
Pe bidon scrie taman invers, pur-20 grade si diluat 50% rezista la -40.
rs44
a dat si el cu presupusu happy.gif

oricum daca pui numai concentrat se "smantaneste" si se astupa orificile, racirea se efectueaza mai greu
sobolan
antigelu se dilueaza cu apa distilata de regula 1 la 1.....nu pune mai multe tipuri de antigel.....
putin offtopic:se gaseste in metro antigel diluat la 5L la -35C la vreo 150-160000rol
sik
oameni buni nu mai speriati omu; de anul trecut pana acum nu am umblat la instalatia de racire si am in ea antigel pur nediluat cu nimik; asta iarna am fost la miercurea ciuc si erau -40 de grade si nu a inghetat; lam lasat si vara asta ca e bine (apa se mai evapora de la regimul termic ridicat); acum vreo 2 zile mi s-a spart un furtun de la aeroterma si a trebuit sa completez cu apa si ma cam oftic ca lam diluat; iarna asta tot pur o sai bag
cristi.r
Ia uitati-va aici :
http://auto.howstuffworks.com/cooling-system3.htm
Cum dracu, ma, sa inghete la temperatura mai joasa daca are mai multa apa in continut ?
Aratati-mi si mie un link unde s-a mai discutat ...
Hai, mai, nea argoane, chiar tu ?
Domnu' vis-a-vis, uita-te la eticheta unui bidon de antigel Dacia (d-ala de origine, ca sa nu dam nastere la confuzii) si dupa aia mai discutam !!!
Iar cu chestia aia cu "smantanitul", e pura presupunere ... ce, fermenteaza ? se "strica" ? aaa, stiu ca erau o data niste tigani care au fost prinsi ca faceau tuica din nu stiu ce lichid de frana, dar, totusi ...
argon
Nu caut acum unde s-a mai discutat, uite un link postat si de Klaus mai demult:


http://www.babcox.com/editorial/tr/tr110046.htm

Rezumatul e in felul urmator:

La etilen-glicol:
- amestec 50% antigel 50% apa - ingheata la -37C
- amestec 70% antigel 30% apa - ingheata la -64C
- amestec 100% antigel 0 % apa - ingheata la -14C -

La propilen-glicol:
- amestec 50% antigel 50% apa - ingheata la -32C
- amestec 60% antigel 40% apa - ingheata la -47C
- amestec 100% antigel 0 % apa - ingheata la -57C

Acum, tu mai mult ca sigur ai folosit etilen Glicol..nu-i asa?
cristi.r
Referitor la linkul tau, domnu' argon, am citit urmatoarele:

The recommended 50/50 mixture of EG and water provides freezing protection down to -34° F and boilover protection to 265° F in a radiator with a 15 psi cap. If the proportion of antifreeze to water is increased to 70% EG and 30% water, the freezing point drops to -84° F and the boiling temperature goes up to 276° F.

Vorbeam de proportiile de apa si antigel ... care o fi ala ... nu neaparat de antigelul concentrat 100%. acolo, da, o fi inghetand la -14C ...

Ei, asta ce mai e ?

Stii ceva ? Mai bine sterge-mi postul asta ....
FLP
Ethylene Glycol
Ethylene glycol (EG) has been the main ingredient in almost all automotive antifreezes for many years, and will continue to be for the foreseeable future. Straight ethylene glycol freezes at about 8° F, boils at 330° F, and carries heat about 15% less efficiently than water.


Mixtures greater than 70/30 are not recommended because the coolant's ability to carry heat declines as the proportion of antifreeze increases.

aaa... si poate va trebuie si asta

http://www.wbuf.noaa.gov/tempfc.htm

Se posteaza prea rapid aici smile.gif
cosad
-cea mai uzuala concentratie este de 50% antigel concentrat cu 50% apa distilata ( si cea mai sigura )
-cea mai buna formula pentru temperaturi sub - 40 grade este 66% antigel concentrat cu 34 % apa distilata indiferent de tipul de antigel ales
vis-a-vis
Cu alte cuvinte daca scapi mai mult antigel (2-300 de grame) in plus fata de apa, nu e tragedie, ba chiar din contra... scade putin temperatura de inghet.

Uite ca am mai invatat ceva smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.