Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rupt lonjeron
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Tossi
Tocmai am vb cu tata la telefon si mi-a dat vestea:

- cand se intorcea de la cora i-a iesit planetara si cand a desfacut roata sa se uite a vazut ca, citez: ''lonjeronul stang e facut franjuri''.

Care ati mai trecut prin momente din astea spuneti-mi si mie cam cat costa si daca se schimba greu, adica o sa stea mult masina prin service ???

Multumesc anticipat.
Jack Daniel's
Am patit si eu asta cand aveam 1300 si pe langa faptul ca te costa foarte mult e si riscul sa nu il puna ca lumea si apoi sa ai probleme diverse . La mine l-au pus total aiurea si manca un cauciuc la cateva luni pe partea cu lonjeronul schimbat . Poate ai noroc de un service decent si o sa aiba grija sa il monteze cum se cuvine . Succes .
ksi_id
Tot asta am patit si eu doar ca am mers o zi intreaga cu el rupt. Auzeam eu ceva bataie in dr fata dar nu stiam de la ce este. A doua zi am fost si le-am schimbat pe amandoua. Cat costa exact nu mai stiu parca in jur de 1 mil era bucata(sa pui neaparat din ala negru de uzina nu din ala verde- e diferenta de vreo 2 kg intre ele) iar manopera parca 1,2 mil de bucata. Daca ti le pune bine nu ai treaba cu ros de cauciucuri sau tras intr-o parte. Bafta tongue.gif
Tossi
Deci cam 5 milioane toata tarasenia.

Ca eu zic ca e bine sa le schimb pe amandoua. NU?

Acum 2 zile eram pe afara si m-a uitam la masina cand o parca tata iar cand a bracat dreapta maxim i-am zis ca ar cam fi cazul sa ne uitam pe la pivoti, cu toate ca au f putin timp de cand sunt montati, ca sta roata cama aiurea.

Multumesc pentru ajutor.
emircea
Cu pivotii te lamuresti in service, cand ajungi cu lonjeroanele. E posibil sa fie pacaleala de la lonjeroane faza cu bracajul aiurea
Tossi
pai asta cred ca era de fapt, ca azi s-a rupt. sad.gif
tgg2k
e nasoala treaba cu lonjeroanele... in primul rand ca sunt din 2 bucati fiecare(sper sa nu gresesc) iar partea care te intereseaza pe tine e semilonjeron... adica doar partea dinspre botul masinii... preturi:

- 65 RON (stg) de Conex
- 65 RON (dr) de Conex
- 130 RON (stg) de Pitesti
- 145 RON (dr) de Pitesti

La cele de Pitesti difera pretul stanga fata de dreapta deoarece partea dreapta fiind spre marginea soselei (teoretic) e mai solicitata.

Manopera e cam la acelasi pret cu valooarea pieselor de pitesti. De schimbat nu se schimba greu si nu ia mult timp. in max 4 ore sunt schimbate dar trebuie refacuta geometria rotilor si apoi in timp sa vezi cum se "aseaza" de la sine.

si... da, ar trebui schimbate amandoua.

PS. teoria si preturile de mai sus le stiu de la cineva care lucreaza intr-un depozit de piese auto Dacia.
bygy007
cam asa arata lonjeronul meu, am venit cu el 100 km asa de la tara bineinteles cu viteza maxima de 60 km / h repararea m-a ccostat :

1 200 000 lonjeronul

1 500 000 montatul + terosonatul

600 000 trasul la cote

400 000 directia


distractie placuta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.