Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autentificare masina la RAR
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihai0070
Azi am fost la RAR sa imi faca indentificarea ca sa pot sa o inmatriculez pe numele meu si ma resping la IDENTIFICARE pentru faptul ca seria nu se vede .Bun . am fost la comisie si au hotarat sa puna seria in alta parte ... Ok seria a fost pusa il alta parte ...iar sunt respins ...pe motiv ca masina are carburator de 1400 si nu de 1600 ....Cum este posibil asa ceva????????.....



Masina este o Nova 1.6l si intradevar am carburator de 1400 (consum mic) dar ce treaba are carburatorul cu identificarea masini....seria ca nu se vedea am inteles dar carburatorul... data viitoare ce o sa mai fie .... casetofonul .....
pastrama
Vroiau si ei de-un suc ceva...
tatabobu
Carburatorul schimba puterea masinii wink.gif
mihai0070
de acord ...ca schimba puterea masini ... dar eu vreau doar identificare... serie CIV cu sasiu....nu schimb numere nimic doar proprietarul ...ITP valabil .... folie de securizare incarte data de RAR... omologari de GPL pe carb 1400 la RAR facuta de ei ...cu stampila lor ...si acum la identificare deodata carburatorul ala nu are ce cauta pe masina mea...


asa ca uitasem .... pe rapotrul ala care il fac eu nu au scris dece sunt respins (au scris doar repozitionare serie care a fost facuta tot de ei) dupa care...efectiv m-au trimis acasa si sa revin cand o sa am carburator de 1600
tgg2k
fara nici o suparare dar poate ca (virgula) carburatorul tau de 1400 nu e omologat de RAR smile.gif sau poate ca pur si simplu vroiau si ei o mica atentie, dupa cum zicea si pastrama_stelistu de un suc ceva, un biscuite...

eu zic ca decat sa mai umblii pe la comisii sau stiu eu ce, da-le de un suc si scapi cu mai putin stres.

alta solutie ar fi sa iei un carb de 1.6 de la un amic si sa-l pui pe masina ta (poate cu ajutorul unui mecanic) si mergi la verificare si apoi cand ai itp-ul, le schimbi inapoi.
mihai0070
pai am ITP valabil eu vroiam doar o identificare....a seriei din carte cu cea de pe sasiu....
șoferistul
Nu se permit modificări la sistemul de alimentare a motorului.
sobolan
am un prieten care are o dacia berlina de 1600 si are galeriile de 1600 si carb. de 1.3 ....a facut revizia de vreo 3 ori pana acuma....nu au fost probleme....aia care te chinuie pe tine vor si ei o prajitura....trateaza cu ei...nu ai ce face...esti la mana lor......SAU pune carbu original si dupa aia il dai jos wink.gif
ovidiums
teoretic identificarea nu are nici o legatura cu starea tehnica masinii (poate doar cu culoarea). au incercat si ei sa faca rost de-o spaga.
mihai0070
Apropo de carburator ...asta de pe masina nu a fost montat de mine ... dar am si carburatorul de 1600 se poate pune simplu in locul celui de 1400 sau mai trebuie sa modific ceva pe acolo...sau mai scurt cat de diferita este asezarea carburatorului de 1400 in locul celui de 1600...
tatabobu
QUOTE(mihai0070 @ 31 Oct 2006, 17:31)
de acord ...ca schimba puterea masini ... dar eu vreau doar identificare... serie CIV cu sasiu.........
*



Atat intelegi tu prin identificare, insa in momentul in care ei iti "identifica" masina ea trebuie sa corespunda la tot ce vezi tu sub folia aia de secretizare. Ia uita-te mai atent, nu-i si puterea motorului pe acolo?
mihai0070
Ba da putere motor 1557 cm3 dar carburator nu scrie nicaieri si motorul este cel din carte ...
alinakes
Schimba carburatorul cu ala de 1600 fa identificarea si gata !

Identificarea oricum o faci o singura data si pe urma la itp nu mai ai probleme cu cel de 1400 !

Ei incearca sa limiteze ideea de a-ti mari puterea motorului , nu zice nimeni nimic daca o micsorezi dar trebuie sa fie ca in acte !
mihai0070
Asta am sa fac in week-end dar sper sa ma lase si vremea:(
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.