Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare motor f. murdar de ulei!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Maryus18
V-as ruga si eu sa-mi spuneti daca stiti cu ce imi pot curata motorul deoarece este foarte murdar, in general de ulei? La o spalatorie nu risc sa ma duc deoarece mi-a expirat revizia acum o saptamana si oricum masina tre s-o bag in reparatii capitale! Oricum intai vreau sa-i fac motorul dar nu prea am cum de murdar ce este ca taica-miu a mers f mult cu ea pe la tara--> praf care s-a lipit de uleiul de pe motor!

Multumesc in avans!
FiveThreeFive
[quote]V-as ruga si eu sa-mi spuneti daca stiti cu ce imi pot curata motorul deoarece este foarte murdar, in general de ulei? [...] Oricum intai vreau sa-i fac motorul dar nu prea am cum de murdar ce este[/quote]

Daca o sa desfaci motorul pentru reparatie capitala, te sfatuiesc sa:

1. Demontezi anexele electrice ale motorului (bateria de acumulatori, alternatorul, delco-ul). Le scoti si le pui deoparte. Lasa bujiile la locul lor. Nu uita sa-ti notezi exact cablurile electrice (ce si de unde ai desfacut, sa le pui usor la loc dupa ce termini reparatia).

2. Acoperia cu o folie mare de polietilena contra-aripa din stanga, pe care sunt prinse multe accesorii electrice (bobina inductie, relee, etc.). Acopera cu plastic si rezervorul de lichid de frana.

3. Astupa cu o carpa usor inmuiata in ulei gaura din bloc ramasa dupa ce ai scos delco-ul.

4. Cu o pensula si niste motorina curata locurile cele mai murdare, evitand cat mai mult posibil furtunele de cauciuc.

5. Daca ai o curte ceva, uda bine motorul cu un furtun cu apa, apoi pune deasupra un detergent de rufe, ieftin - daca nu ai disponibil un sampon special pentru curatat motorul (sincer, nu cred ca are rost sa dai banii pe asa ceva). Lasa sa se inmoaie. Tot cu furtunul de apa si cu o perie / pensula, curata bine detergentul.

6. Lasa sa se usuce si apoi apuca-te de motor.

7. Pe masura ce desfaci diverse piese, curata-le cu simt de raspundere (niste benzina si o pensula sunt foarte potrivite).
RIon
Parerea mea e ca ar trebui, totusi, sa mergi la o spalatorie auto, e cam 80 000 lei spalatul motorului. Iti acopera ei cu polietilena partile sensibile.

La sfarsit oricum e bine sa usti (au ei aparat cu presiune - aer) capacele/mufele bujiilor si de la delcou, unde mai intra apa - verifici dand o cheie, daca nu merge, le usti.

De ce sa risti la spalatorie, te intreaba de revizie? Eu am facut de o saptamana ITP-ul, si nu m-a intrebat nimeni, am spalat motorul pt. ca am fost, dupa aceea la RAR, si am vrut sa fie curat (imi place sa ingrijesc masina) si sa se vada seriile fara probleme.

Daca vrei reparatie capitala, da, piesa cu piesa, curatare...
Maryus18
Cred ca nu m-am exprimat corect deoarece reparatiile capitale le fac la caroserie, motorul pe de alta parte il las pe mai incolo deoarece inca merge cum trebuie! Oricum am sa scot aproape tot de pe motor, deoarece vreau sa curat absolut totul, sa schimb garnituri, eventual pompa de benzina, sa pun la punct carburatorul si apoi sa-i fac reglajele la culbutori, carburator!

Multumesc pentru ajutor! biggrin.gif
nimic
daca tot esti din galati cauta pe la chimicale solutzie de spalat motorul.sticla arata la fel ca cele cu solutzie de spalat geamurile.firma care-l face se numeshte Super A+K.are pulverizator si curatza f bine. in plus e bun pt curatzat maineile de mizerie de motor cand ajungi acasa,inainte sa te speli cu sapun.si nici nu costa scump.nu e shampon ci ceva in genul celor de spalat geamuri doar ca e incolor si nu face spuma aproape deloc
EvilOne
Cauta la benzinarie o solutie speciala de curatat motorul. Eu am ceva de la Shell. Du frumos pe motor, astept ceva minute si dupa aia dau cu cirpa. Se curata frumos, dar e ceva de munca.



Spalatul motorului il las pentru alti.
Maryus18
SUPER-SJB stii cam cat m-ar costa spalatul motorului la BKO? Eu credeam ca ar fi in jur de 200000-30000!
N30
[quote]Super A+K.are pulverizator si curatza f bine. in plus e bun pt curatzat maineile de mizerie de motor cand ajungi acasa,inainte sa te speli cu sapun.[/quote]

stiu k nu prea e on-topic, da pt spalat maini de grasime, etc va recomand malai+detergent amestecate

te freci bine si lasa mana lucie!!!
nimic
la BKO imi spal si eu mashina.motorul de spalat e pana intr-o suta(vreo 70-80 parca) dar ai grija dupa ce speli motorul sa pui putzin ulei pe clapeta de acceleratzie.fac treaba buna aia de la bko si nici nu sunt prea scumpi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.