Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intra in a 5-a doar pe loc...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mitza
Salut.Am si eu o problema destul de ciudata.Am montat de cateva zile o cutie cu 5 viteze,in locul uneia cu 4,pe dacia mea.Totul a fost facut la service,merge brici,cu o singura exceptie:cand sta pe loc,masina intra usor in a 5-a,insa cand e in mers,parca nu ar exista...am mai observat ca dimineata,la rece,reusesc sa dau a 5-a si in mers,insa dupa ce se incalzeste putin motorul,iar nu o mai gasesc...care sa fie buba?
thirsty
dute la service ca doar ei au montat-o .
workarea
Si mai e o chestie: poate nu esti tu obisnuit. La majoritatea, a 5-a nu intra la fel de usor ca toate celelalte. Tehnica e cam asa: ZBANG nervos dreapta maxim si apoi inainte.
Mitza
Nu e vorba de lipsa de obisnuinta,pt ca am gasit-o odata in mers,cum spuneam,numai ca era rece motorul inca..oricum,maine ma duc cu ea inapoi la service,sa vada ei care e problema.Ms de reply-uri
y000ptm
Poate au uitat sa-ti schimbe si patina, aia de sub schimbator ..
tgg2k
ai putea sa suspectezi chiar si sincronul de la a 5-a sau joc la bucsa de la schimbator (bucsa aia e vreo 3 RON si se schimba in 10 minute). sau poate patina e reglata prost... adica pt 4 viteze si atunci nu poti face dreapta maxim (din punctul mort) si spre fata pt a 5-a... ca ori intra in a 3-a ori deloc
mihai0070
Cand intra in viteza a 5 a de pe loc dar nu intra in mers este clar sincornul care nu mai SINCRONIZEAZA bine adica s-a uzat ... si defapt el iti blocheaza intrarea in viteza ca sa nu strici cutie ....
Baga a 5 a si pleaca cu masina de pe loc .... vezi merge ... (o sa cam miroasa a ambreaz incins) da macar stii daca merge .... si daca este sincronul...
diaconuliviu
NU, de fapt testul il faci asa: incerci sa pleci cu a 3-a, apoi cu acea presupusa a 5-a. Daca pleaca greu dar identic, e a 3-a in ambele cazuri, daca in cazul a 5-a pleaca mai greu sau deloc, e a 5-a.

Acuma iti mai dau un sfat: mergi la service, ca ei au montat-o si sa verifice cursa si pozitia timoneriei si starea bieletei (mai ales la bieleta cu tampoane-poate fi un tampon dezlipit).
Si mai e un aspect: cind muti spre dreapta sa bagi a 5-a, simti un efort putin mai mare, determinat de acea bila cu arc pentru a 5-a?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.