Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Dacia 1300 franceza, 1971
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Cristian_F
Vand Dacia 1300:
- An fabricatie 1971.
- 190.000 km.
- stare foarte buna, originala.
- tinuta in garaj.
- unic proprietar.
- pese franceze in intregime (nu numai motor).
- motor RK la 155.000 km (deschis prima si ultima data), cu piese franceze.
- vopsea originala (mai putin aripile fata) gri 83.
- accesorii: husa, portbagaj, port-ski, lanturi anti-derapante
- piese de schimb multiple
- se gaseste in Cluj-Napoca

Pentru mai multe poze: http://www.scirocco.ro/cristian/dacia/
Pret 1200 Euro.
[attachmentid=38170] [attachmentid=38171] [attachmentid=38172]
[attachmentid=38173] [attachmentid=38174]
Cristian_F
Inca niste precizari:
- masina nu a fost accidentata (doar o aripa fata a fost indoita in 1975 in Italia)
- a rulat multi km in Europa
Ma puteti contacta la tel 0740115755 sau cristian.fatu@transart.ro.
mbc
De ce ai schimbat chederele de la parbriz si luneta?
Cristian_F
Nu sunt schimbate. Chederele aveau miezul cromat la inceput (foarte frumos). Din pacate s-au invechit.
Ce a fost schimbat a fost parbrizul fata, dar chederele nu. La geamul spate nu a umblat nimeni din fabrica.
Despre aceasta tematica a miezului de cheder de pe Daciile din primele serii se poate afla mai mult de pe topicul " DACIA 1300 "frantuzoaica".
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5603
Cristian_F
Modificare pret: 1100 Euro.
De asemenea, includ in acest pret si doua cauciucuri noi Firestone 165/70 R13.
Alex 23
La cum arata masina mai mult de 20 si ceva de milioane nu-ti da nimeni!
Ce ai pe ea nou?
Cristian_F
QUOTE(Alex 23 @ 18 Dec 2006, 12:44)
La cum arata masina mai mult de 20 si ceva de milioane nu-ti da nimeni!
*


Hm, chestiunea cu pretul intotdeauna va fi discutabila. Nu vreau sa o vand pe o suma de nimic (de fapt chiar si suma pe care ai spus-o tu este mult mai mult decat am fost sfatuit sa cer pe ea conform anului de fabricatie), e o masina buna si (zic eu) frumoasa.
Nu inteleg insa intrebarea:
QUOTE(Alex 23 @ 18 Dec 2006, 12:44)
Ce ai pe ea nou?
*

Adica ce nu are original ?
Pe scurt, cea mai importanta piesa ne-originala este pompa de benzina, care s-a stricat rau si am pus pompa romaneasca cu clapeta. Restul lucrurilor as spune ca sunt neimportante (corp lumini, rotule, rulmenti, ...).
O chestiune anecdotica: am schimbat rotule inferioare originale (nituite) pe la 160.000 km.
Alex 23
Daca toata e originala din 71 si nu are decat 190000 km, ala care o ia o sa bage la bani.........
Frumoasa asa nu prea e! Ar trebui facuta frumoasa! tongue.gif
Cristian_F
Pai o sa bage bani pe masura ce se strica una-alta. Din observatiile mele ritmul de stricare nu este mare, e o masina fiabila. Si tot din observatiile mele, odata ce am schimbat o piesa, dupa aceea acolo au fost probleme (capacul pompei de apa, de ex).
Da, in ce priveste frumusetea sunt multe de facut, incepand cu o vopsire ca lumea (nu cu aspiratorul cum au fost vopsite aripile). Faptul ca e in mare parte vopsea originala e o valoare adaugata (in viziunea mea). Nu am chef insa sa o vopsesc eu inainte de vanzare, e dubios.
Si aici ajung la motivul real al vinderii: nu am timp (si motivatie) sa ma mai ocup de ea. Saraca.
Multumesc pentru feedback, ma ajuta efectiv.
Alex 23
N-ai pentru ce! Sa stii ca numai vopsitoria e 1000 euro, cat despre piese, daca o ia unu la harjonit vreo luna se duce toata, ma refer la partea mecanica! Amortizoare, bucsi si celelate daca mai sunt originale!
La o masina veche faci una cade alta! Stiu din experienta! Eu cred ca daca ai vopsi-o chiar ai lua banii pe ea! Dar iesi tu in pierdere!

M.E.: Te intereseaza sa cumperi sau doar iti dai cu parerea?
Cristian_F
Hm, nu stiu ce sa zic: e o abordare ciudata: "daca o ia unul la harjonit". Eu sper sa nu o ia la harjonit, iar pe de alta parte, nu sunt chiar asa slabe masinile astea, din ce am vazut eu pana acum.
Alex 23
Nu sunt slabe dar se simte trecerea anilor peste ele ori ce mi-ai zice tu!Sa nu-mi spui ca anortizoarele sunt ale ei si sunt perfecte sau bucsile sau tendoanele! Cauciucu ala din care sunt facute bucsile e copt de mult ca sa zic asa! Sa nu mai vorbim de garnituri!
Fiecare e dispus sa ceara cat vrea pe masina lui! Tu poti cere si 2000 de euro dar sa ai pe ce! Eu de ex n-as da pe ea pretul pe care tu-l ceri!Fara suparare!
Cristian_F
Modificare pret: 1000 Euro.
Reamintesc, includ in acest pret si doua cauciucuri noi Firestone 165/70 R13 si multe accesorii.
SPORTivu
Ofer 20 de milioane, banul jos.
Cristian_F
Multumesc de oferta, diferenta este prea mare intre ce oferiti si suma pe care o consider minima pentru vanzare.
Cristian_F
Anuntul este in continuare valabil.
Pret 1000 Euro, bonus o pereche de cauciucuri noi Firestone 165/70R13.
ROK
Din pacate nu cred ca o sa poti sa o vinzi cu 1000 Eu . Anul trecut unchiul meu care are 85 ani si-a vandut masina Dacia din 1970 (denumirea din talon este Renault) (aceeasi culoare gri) cu 16.000.000 lei in plus arata mult mai intretinuta ca a ta, avea in jur de 80.000 km (facuti doar in concediu) .In pretul de vanzare a intrat si un " porbagaj "de piese originale renault noi (ex:planetare, disc ambreiaj+placa, amortizoare etc.). Apropo la ITP mecanicii s-au minunat cand au vazut-o in ce stare impecabila era .


PS : Nu am postat sa te descurajez, poate in Cj este piata auto mai buna.


Bafta la vanzare.
Cristian_F
Anuntul este in continuare valabil.
Pret 1000 Euro. In pret sunt incluse piese, accesorii si o pereche de cauciucuri noi Firestone 165/70R13.
ciprianeduard
O cumpar eu cu 15 mil.
BAC
Da-o la programul pt rabla, acolo poti lua cei mai multi bani. E cea mai buna metoda de valorificare. Ori o ti si o restaurezi pt a fi masina de epoca ori o vinzi ca orice Dacie de 36 de ani. Intr-o situatie asemanatoare am fost si eu cu Dacia parintilor, si era din '87.
Cristian_F
Multumesc. Mai incerc sa o vand. Nu prea imi place ideea cu programul de reinnoire a parcului auto (nu imi place nici numele ce i s-a dat).
Flamingo
Nevasta-mea a cumparat de la ai mei cu 12 mil, Dacie din 1994 cu sistem de remorcare si trapa... (din fabrica)... Arata super bine. Cereau pe ea initial 20 mil, apoi 15 mil pana am luat-o noi. De mers, merge, nu e problema.. dar la cat s-au ieftinit masinile, ma bate gandul sa fac colectie... biggrin.gif

Ofer 15 mil. rolleyes.gif
Cristian_F
Anunt valabil in continuare. 900 Euro.
dragoselu
10 MILIOANE, ACUMA TI-O IAU, BANUL JOS!

DRAGOSELU
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.