Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kilometrajul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
chisgicu
Salut!
Sunt foarte nou pe-aici si vin cu o problema.
Am o DACIA 1310 Li berlina din 2000, cu numai 26.000 km parcursi.
Cand afara este rece, se aude un zgomot nebun, de mitraliera foarte hotarata, care razbate din bordul CN. Am auzit de ici, de colo, ca ar fi vorba despre o rotita din plastic uzata in "ceasul" de kilometraj. Poate ma ajuta cineva cu o sugestie, ca sa nu trebuiasca sa inlocuiesc tot aparatul, care cica ar costa cam 3 milioane.
Indraznesc sa va multumesc inainte.
diaconuliviu
26000? E in garantie? Daca da, mergi la un service autorizat sa schimbe ceasul.
Daca nu, acel zornait poate fi generat ori de proasta ungere a axului central (cel in care se monteaza "patratul" cablului) ori de uzura bucsei acelui ax. Daca ai probleme si cu inregistrarea kilometrilor, poate fi una din rotitele angrenate de melc. In toate situatiile pentru eventuala interventie se demonteaza ceasul indicator. Reparatia necesita finete si in citeva cazuri doar da rezultate, in majoritatea fenomenul reaparind.
argon
Garantie? biggrin.gif Nici daca era Corrola cu 6 ani garantie nu mai era in garantie..
diaconuliviu
Da, mea culpa, atunci sarim partea cu garantia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.