Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trepidatie motor - incarcare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mirceas
motorul trepideaza destul de tare cand actionez faza scurta sau lunga la ralanti.

incarcarea e ok, totusi scade turatia simtitor la actionare lumini si asta nu imi place (de la cca. 900 ajunge la cca. 700).

exista vre-un remediu?

am releu de incarcare electronic, merge bine zic eu, fulie mica la pompa de apa (ar tb. sa ajute si asta).
argon
E normal, eventual o fulie mica gen Oltcit la alternator, sau pui relatiul la 1000.
mirceas
pai as pune relantiul la 1000, dar nu ma afecteaza la consum?
mihai0070
Nu nu afecteaza la consum asa de mult .... cum a spus si Argon fulie mica la alternator nu la pompa de apa.
si verifica tensiune curentului pe firul de excitatie alternator !!!!!!!!!!!!!!!
daca zici ca incarcarea este ok da si niste valori sa vedem si noi daca este asa...
mirceas
acum nu mai am aparat de masura, dar o sa masor totul in detaliu si revin cu detalii.

o sa pun si fulie mica de Oltcit, numai sa gasesc una...
mihai0070
Dar ai grija ... fulia de pe alternatorul de dacie are o pana si o mica despicatura care o face sa te invarta pe ax chiar daca piulita este slabita ...ce de olcit nu are este perfect rotunda ca am eu una si asta am vrut sa fac sa o pun... dar am renuntat datorita riscului de defacere.... poate tu ai mai mult noroc.
mirceas
stiu la ce te referi, am mai desfacut alternator. o sa ma gandesc la o solutie, poate reusesc cumva sa fac fanta aia.
mihai0070
Daca reusesti da-mi de stire cum ca m-ar ajuta si pe mine ... ca eu am alta belea mie imi palpie bordul si faza scurta ca un stroboscop .... si nu stiu de la ce sa fie ....
harbulet
mirceas
stiu la ce te referi, am mai desfacut alternator. o sa ma gandesc la o solutie, poate reusesc cumva sa fac fanta aia.

mihai0070
Daca reusesti da-mi de stire cum ca m-ar ajuta si pe mine ... ca eu am alta belea mie imi palpie bordul si faza scurta ca un stroboscop .... si nu stiu de la ce sa fie ....

Eu am montat o fulie de alternator de oltcit, duminica

Canalul de pana l-am facut cu bormasina si un spiral de 4.5 mm,prin executarea unei gauri cat mai aproape de buza, toata operatia a durat 30 de min cu tot cu probe

De palpait tot mai palpaie dar mai putin

harbulet


mirceas
asa, sau prin frezare. depinde de posibilitati. merci oricum de idee.
harbulet
in garaj mai greu cu freza, o bormasina de mana o gasesti repede disponibila
mihai0070
Mai fratilor ... palpaiala nu este de la alternator este de la o 'masa' slaba undeva sau poate chiar dind releul de incarcare .... faza este ca eu decand am schimbat releul face asa ... si am curatat tot ce am gasit masa in blocul motor... cred ca o sa il mai schimb o data ... al draq releu ca greu mai gasesti unul bun sad.gif
Dyda
QUOTE(mirceas @ 7 Nov 2006, 17:42)
motorul trepideaza destul de tare cand actionez faza scurta sau lunga la ralanti.

incarcarea e ok, totusi scade turatia simtitor la actionare lumini si asta nu imi place (de la cca. 900 ajunge la cca. 700).

exista vre-un remediu?

am releu de incarcare electronic, merge bine zic eu, fulie mica la pompa de apa (ar tb. sa ajute si asta).
*



cauze posibile:
-diode duse la alternator,
- baterie terminata,
-carbuni excitatie uzati.
Urmareste pe martorul de incarcare baterie cu cit scade acul indicator, elimina aceste posobile defecte si mai povestesti...
mirceas
bateria nu e dusa ca nu are decat 1 an si ceva si e ok, verificata. carbunii sunt ok, am pus noi vara asta. ce e adevarat, diodele nu le-am verificat inca.
Zaheiu
mihai0070: ai releu de nova? Eu am RTA 12D de IPEE si merge f. bine. Palpaiala cred ca e de la diode.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.