Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sddragos
De cateva zile am observat ca a aparut un zgomot in partea fata (la nivelul rotii stanga, cred), la viteze incepand de la 60 km/h. E un zgomot asemanator unui ventilator. E un fel de vuiet de tonalitate joasa. Nu se amelioreaza daca scot din viteza si merg la ralenti, deci nu e de la motor. Eu cred ca e rulmentul uzat. N-am avut timp s-o salt pe cric si sa verific daca am vreun joc la roata, dar imi fac timp astazi sau maine. Ce ma intereseaza: cum se manifesta un rulment uzat (atat in rulaj cat si la verificarea cu roata suspendata)?
Merci!
argon
sigur e huruit de rulment, se poate sa nu faca cu roata suspendata..
mihai0070
Joc nu cred ca are .... decat daca este foarte foarte uzat... dar cu siguranta o sa huruie daca invarti de roata...ciudat este ca incepe pe la 60 km/h un rulment daca invarti de roata se aude imediat nu prea necesita o anumita viteza...sa huruie
argon
Probabil face tot timpul dar mai incet, si nu-l aude decat la viteaza mai mare.
rs44
Alternatorul poate!
sddragos
QUOTE(argon @ 8 Nov 2006, 08:57)
Probabil face tot timpul dar mai incet, si nu-l aude decat la viteaza mai mare.
*




Daca rulez constant cu 60 km/h se aude zgomotul continuu. Daca franez, zgomotul incepe sa se atenueze pana nu se mai aude deloc (pe la 20-30 km/h, cred). Cred ca pana la 60 km/h e acoperit de zgomotul motorului (demaraj pentru schimbarea treptelor de viteza 1, 2, 3, 4). Bineinteles ca se aude si la 80 km/h in treapta 5 si mai sus.
Cred ca astazi o pun pe cric.
Rulmentii se schimba individual sau se recomanada schimbarea simultana stg-dreapta?
sddragos
Cat costa un set de rulmenti fata? Merg astazi sa-i cumpar.
Care au cel mai bun raport calitate/pret? Cei de Alexandria, de Brasov?
Merci!
sddragos
Hai ca m-am incurcat de tot. Imi zice un coleg de serviciu ca, de obicei, rulmentii spate "urla". Nici nu stiu pe care sa-i cumpar. Cum se manifesta zgomotul la roata, cu masina pe cric. Eu am verificat-o doar pe cea stanga-fata (acolo mi se pare mie c-ar fi buba) si nu huruie, are doar un usor joc daca o misc in plan orizontal. Pe spate n-am verificat. Cum depistez de unde vine zgomotul?
tibip
Schimba rulmentii. Si la mine exact asa s-a manifestat defectul. Sub 30-40 la ora nu se auzea nimic, peste viteza asta incepea sa urle. Eu odata asa am tinut viteza constanta, dupa urletul rulmentului, ca nu am avut noaptea iluminare la kilometraj... rolleyes.gif
cristi74
QUOTE(sddragos @ 14 Nov 2006, 12:38)
Hai ca m-am incurcat de tot. Imi zice un coleg de serviciu ca, de obicei, rulmentii spate "urla". Nici nu stiu pe care sa-i cumpar. Cum se manifesta zgomotul la roata, cu masina pe cric. Eu am verificat-o doar pe cea stanga-fata (acolo mi se pare mie c-ar fi buba) si nu huruie, are doar un usor joc daca o misc in plan orizontal. Pe spate n-am verificat. Cum depistez de unde vine zgomotul?
*



Cand o invarti cu mana nu ar trebui sa scoata absolut nici un sunet daca e buna. Daca e rulmentul problema atunci ar trebui sa scoata exact un fel de sunet de rulment neuns, adica harrrrrrr. Verifici la toate rotile si sigur iti dai seama de diferenta dintre roti fara sa fii mester.
gabi1
Este mai greu sa vezi daca un rulment fata este dus atunci cand masina este pe cric.Cel mai bine se observa in viraje stranse(sau cateva fandari mai in forta),atunci huruitul dispare.
sddragos
Am diagnosticat-o in fata blocului. Roata dreapta spate are un sunet ciudat, 60% ca de la ea vine buba. Sambata merg la un mester sa-mi schimbe rulmentii la roata respectiva. Am acasa niste rulmenti noi (mi i-a dat un fost proprietar de berlina mai demult), dar nu stiu exact daca sunt buni la masina mea (am tamburi mari, de break). Ce codificare au rulmentii de berlina cu tambur mare?
Merci!
rs44
Pai de la fata la spate e ceva distanta!ma mir ca nu a fost de la geamul lasat deschis.
sddragos
Se aude in toata masina. Impresia mea era ca vine de undeva din fata, dar cred ca m-am inselat.
sddragos
Gata, s-a rezolvat! Rulmentul spate dreapta (cel exterior) era dus.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!
In ceea ce ma priveste, topicul poate fi inchis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.