Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema cutie in 5 berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ghiccy
cand se incalzeste, dupa, sa zic juma de ora in aglomeratia din bucuresti, intra greu in toate treptele.

de la ambreiaj sigur nu e. placa, disc, rulment, cablu, toate-s noi.

am inteles ca trebuie sa schimb valvolina in cutie. voi ce credeti??? unsure.gif
mihai0070
Pai normal era ca la rece sa iti intre greu cand valvolina (uleiul din cutie) este inca tare (gros) dupa incalzire se subtiaza si trebuia sa mearga bine ???????
nu cred ca este de la ulei
parearea mea
rs44
e cutia varza!
mihai0070
EEE... nici chiar asa de repede nu poti da un verdict ca este varza ...lasa initiatorul sa mai dea detalii cum ar fi :
Caraie , de cand a inceput sa faca ,
sobolan
NU are nimic cutia ta ! am patit si eu asa cu o berlina noua la vremea aia(acu vreo 5 ani). Fii atent ce am facut: am schimbat uleiu in cutie si AM PUS T80 in loc de t 90 ! T80 e mai 'subtire" si o sa mearga bine ! Treaba asta apare din cauza ca cutia ta de viteze e prea "stransa" ,probabil jocurile admisibile ,de la tot ce are prin ea ,sunt prea mici.....schimba uleiu cu unul mai subtire un t80 mai bun ,nu romanesc, si problema e rezolvata.....
ghiccy
mi-am luat deja castrol ep90, cred ca-l schimb pe luni-marti wink.gif

va tin la curent!

bafta!
Dieselx
Nu este de la ulei. Odata incalzit si fluid, nu are cum sa ingreuneze schimbul treptelor. Eram de acord daca o facea la rece.
Dar nu am inteles exact cum se manifesta.
Agata, caraie, sau pur si simplu nu intra in viteza? Cand scoti din viteza iese usor sau agata? Ambreiajul prinde cumva foarte jos? Asa s-ar explica.
rs44
Pentru mine de exemplu este foarte clar ca nu e de la ulei!
gt_
bai baietii am si eu o problema si tot de discuta aici de cutii am si EU batranica mea din 84 cutie 4 trepte si am o problema cu ea, imi huruie pe liber cand se incalzeste(la rece nu face) in viteze nu face, mentionez ca am schimbat placa de presiune disc si rulment de presiune noi de origine(nici 100km cu ele). aaaa si ulei am in cutie pana la nivel. mi-a spus un prieten ca s-ar putea sa fie de la un rulment de pe trenul fix. in caz ca va-ti confruntat cu asa ceva va rog spuneti-mi si mie ce e de facut ca m-a disperat . va multumesc
excl.gif
ghiccy
am schimbat uleiu' si e de nerecunoscut si la cald si la rece ohmy.gif

deci... era de la ulei!

bafta!
argon
Asa ma si asteptam sa fie, bine ca ai rezolvat-o. Daca era sa te iei dupa unii o desfaceai dejeaba wink.gif
rs44
Si daca peste o saptamana, o luna revine problema? crezi ca mai vine cineva si spune:"ba am fost fraier nu e de la ulei!"
argon
biggrin.gif Asteptam si vedem ce zice
ghiccy
si daca si cu parca... wink.gif

cu uleiu' cu care vine masina (romanesc banuiesc) a mers 55mii km sa zicem.

voi vedea cat mai merge si cu castrol-u' asta, ma gandesc ca poate e mai bun decat cel romanesc wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.