Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: au treaba lonjeroanele cu directia?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
martzianu
o sa incep cu patania mea
mi-a alunecat masina pe noroi si "soferul" de mine a apasat frana si am urcat o bordura cu ceva viteza
se strambase bratul inferior DREAPTA fata si l-am schimbat
acum imi trage dreapta si in timpul mersului se aude un troncanit...


am fost la dacia service si s-au uitat sub ea si au zis ca toate piesele sunt in regula mai putin lonjeronul de pe partea STANGA(deci nu pe partea pe care am lovit-o) care cica e pocnit in cateva locuri...

...intrebarea mea este...are treaba lonjeronul cu directia?pot sa ii fac unghiurile fara sa repar lonjeronul?

va multumesc
M.C.
Bineinteles ca lonjeroanele influenteaza directia!Intii mergi la un service adevarat sa traga lonjeronul la pozitia normala,si abia dupa aia fa-i geometria!
Altfel nu faci nimic daca te duci si-i faci acum geometria!Doar bani dati degeaba!
tgg2k
da, lonjeronul are treaba cu directia... ai putea sa incerci sa faci unghiurile fara schimbarea lonjeronului dar daca se vede cu ochiul liber deformarea... nu prea ai sanse mari de reusita

de obicei se schimba amandoua, pret 130 RON de conex (amandoua) si 270 RON de pitesti (amandoua)
martzianu
merci baieti...nu aveam incredere in cei de la service...deci acu tre sa schimb lonjeronul inferior stanga fatza
Ov
stai asa, daca-i lovit nitel pe dedesubt n-are nimic (pot fi si urme de la cricurile diferitilor mesteri sau bolovani luati sub masina) asa ca nu te impacienta din prima. Du-te sa-ti verifici geometria fata si foarte probabil ca e de la capatul de bara pe care ti l-au schimbat
george_d
Nu are direct legatura cu subiectul dar....

La batrana Dacie am un semilonjeron gaurit de rugina pe care evident vreau sa-l schimb. Problema e ca am fost la 2 service-uri si mi s-a dat un pret pentru manopera de 420 de ron. Avand in vedere ca merg cu masina asta f rar nu am de gand sa doau 600 ron pt reparatie. Imi poate recomanda cineva un service sau un meserias mai ieftin?
ghiccy
vezi ca basculele sunt de mai multe feluri, cu + si cu - , daca nu ma insel.

verifica ce bascula ai acum pe masina (cea noua), mergi la un service, vezi ce bascula iti trebuie, ca poate scapi fara schimbat sau indreptat lonjeron (nu e tocmai simplu).

ideea e ca iei o bascula "stramba" si impreuna cu lonjeronu' sau urechile strambe iese la geometrie dreapta wink.gif

bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.