Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu treapta a 2-a la o cutie cu 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DAN_DANIEL
Salutare tuturor. am o problema destul de neplacuta cu cutia de viteze de la dacia mea. Intra in treapta a 2-a dar nu cupleaza cum trebuie si daca o fortez face un sunet infernal. Dupa ce se incalzeste un pic, merge perfect. Marsarierul functioneaza impecabil mereu. De la ce sa fie oare? Astept pareri, sfaturi, discutii, etc. Multumesc unsure.gif
andrei2005
Banuiesc ca iti face asta doar dimineata, de cand s-a racit vremea. Solutia: uleiul din cutia de viteze trebuie schimbat: un ELF 80-90 sau si mai bine ELf 75W80 isi va face treaba (este utilizat si la Solenza...) Nu fa economie, pentru ca se poate lasa cu furci indoite sau sincroane tunse
DAN_DANIEL
Are ulei t90, si are maxim o luna de cand l-am schimbat. au fost si zile mai friguroase decat ultimele 3.. si a mers brici, acum, de cand s-a mai incalzit un pic vremea face figuri. mi-a zis un ageamiu ca e grupu conic de vina. nu stiu ce sa cred.nu o fi pinionu de a 2-a sau asa ceva?
ionutt daniel
Daca merge bine cand se incalzeste, e clarde la ulei. baga ulei de Solenza/Tico 25 Ron/litru si rezolvi problema. Face toti banii, dar sa nu ai scurgeri ca ar fi pacat. Bafta multa!
DAN_DANIEL
ma indoiesc ca ar fi de la ulei...
andrei2005
Grupul conic nu are nimic a face cu treptele de viteza (adica sa nu intre intr-o treapta).
Daca ar fi pinionul de a 2-a, ar fluiera in treapta 2; eu am avut aceeasi problema si am pus ELF 80W90, si s-a rezolvat. Am pus o data din greseala si la Solenza, si parca aveam marmelada in cutie, desi temperatura exterioara era de peste 0° C.
Ai avut vreodata aceasta problema INAINTE de a schimba uleiul in CV?
diaconuliviu
1,3,4 intra bine?
daca da, nu e de la ulei, mai degraba sincronizatorul.
DAN_DANIEL
merg bine celelalte trepte, inclusiv marsarierul...numa a 2-a face mutre pana se incalzeste
andrei2005
Eu am avut exact aceeasi problema la o Dacie (avem 3), generatia 2002; posibil sa fi inceput sa lucreze mai prost sincronul de 2, dar s-a rezolvat cu inlocuirea uleiului in CV. Inainte, sau fortam tare, sau intra doar cu dublu debreiaj, cu sprit
DAN_DANIEL
Cand erau 0 grade afara, mergea bine. acu la 15 face probleme. o sa schimb uleiul din cutie cu unul mai bun, sa vede, ce se intampla.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.