Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mici, bere, fotbal, gratare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
neumann
Stiu ca data trecuta cand a fost vorba ca mergeti la 3 brazi m-am ofticat ca eram in sesiune de licenta si n-am putut. Asa ca propun o excursie in weekend undeva la Trei Brazi/Poiana Secuilor/Gura Diham sau pe-acolo, eventual pe langa Bucuresti, daca e prea departe - Mogosoaia mi se pare cel mai rezonabil; daca exista amatori dati reply-uri.
Marty
Am fost Duminica la Mogosoaia (un strand putin mai incolo de LukOil, pe aceeasi parte). 10 mii de persoana, 10 mii de masina. Destul de placut, mai nasol ca erau multe ciori care venisera si ei la manelareala si la facut baie in spurcaciunea aia de apa.

P.S.: Intrarea (iesirea de pe sosea si intrarea pe drumul spre strand) destul de nasoala, mi-am raschetat toata masina pe dedesubt).
AL
Rog mutati topicul la sectiunea Intalniri !!! ... cred ca ar fi mai nimerit sa stea acolo deoarece reprezinta o propunere de intalnire... mersi.
costi
Ref. la Mogosoaia exista o solutie mult mai buna: palatul Brincovenesc, putin mai sus de intrarea in strandul mentionat de Marty. Se poate parca la interior (10.000 masina, 10.000 omul) si se merge per pedes in parcul palatului, unde se poate face gratar si incinge o miuta sau chiar da la peste. Locul este curat si civilizat.
Marty
costi, pai cred ca acolo am fost si eu. Ca nu aveai voie cu masina mai incolo, din cauza Palatului
costi
Nu cred. Daca zici ca faceau baie si era linga Lukoil atunci era strandul. De acolo se mai merge o bucata buna (se trece pe sub un pod CFR si se trece de soseaua de centura) si la un moment dat pe stinga e un panou care anunta Palatul. Se face stinga pe o straduta ingusta care da chiar in intrarea la Palat. Se intra, parcheaza si esti in curtea exterioara a Palatului. In afara de parcul ce poate fi folosit pt cele de mai sus, mai exista in incinta doua restaurante (unul la poarta) si altul in curtea interioara. De cel de la poarta nu stiu dar la interior se maninca bine, nu prea scump si ff civilizat (e circiuma fostei Case a Scriitorilor care folosea aripa respectiva a complexului drept casa de creatie). Am fost de multe ori acolo si va garantez ca nu vezi "negru in fata ochilor" si se poate petrece o zi extrem de placut. In plus se poate ajunge pe soseaua de centura (pt tine) de la podul Otopeni.
Marty
Adica Sos. de Centura e pentru mine ???? laugh.gif laugh.gif

Pe centura am venit si am facut dreapta. Era doar o poarta metalica, unu' care rupea bilete si doi jandarmi dar nici urma de cirrciuma la intrare. In incinta era un bazin amenajat si niste leagane pentru copii (invadate de ciori, bineinteles).
costi
OK ala-i strandul. Dracia de care zic eu e mai sus (practic daca mergi pe malul lui, ajungi la Palat)
asarban
Martinezule..are dreptate omu!

Intrarea spre palat e dupa podul peste CFR!

E pe partea stanga, de fapt e o straduta perpendiculara, cu o pancarda maricica pe care e desenat palatul
Dany
Numai ca din pacate in "interiorul" palatului adicatelea pe linga el, daca intrebi bade-garzii smile.gif de pe acolo or sa iti spuna ca nu ai voie sa faci focu'. Asta cu toate ca toata lumea de linga tine face focul...
costi
Mai daca vreti acolo, credeti-ma pe cuvint. IN PARCUL Palatului (care tine cit haul) se fac gratare si se bate mingea.
Marty
Bine , bine, mingea ca mingea, da' niste tigani nu putem sa batem si noi ??? Macar asa, sa ne exprimam dezacordul vis-a-vis de Kogalniceanu si Slobozia !? :twisted:
costi
Hai ca n-are nimeni chef de nimic, nu vezi ca sintem singuri p'aci?
Marty
Eu m-as antura. Si asa n-am nici otreaba in w/e. Da' daca nimeni nu e doritor, puii mei.... (vorba lu' fiica-ta :wink: )
costi
Poate alta data. Locul se preteaza al naibii de bine la asa ceva. E o pajiste imensa, soare, umbra, apa, cam tot ce vrei. Unicul dezavantaj este ca trebuie sa-ti lasi masina in parcare si sa cari bulendrele citeva sute de metri "ab labam". La fel la plecare.

Off topic: problema cu semnalizarea la Solentza a fost in releu semnalizare ars (masina are 8500 Km). Nu-l avea asa ca mecanicul mi l-a pus pe al lui "de probe" (?!) urmind sa rezolve problema definitiv la revizia de 10.000
Bytzu
m-as combina si yo, da sa iau salar

cum naiba rezista astilalti tentatiei de a hali un mic si o berica scurta?

d c nu se combina?
neumann
OK, se pare ca asteptam sa termine si politehnica sesiunea :wink:

Oricum ideea ramane, si sunt convins ca se va materializa la un moment dat.
Mache
Intrebare:

Stiti pe undeva, prin preajama locului de intalnire, unde se poate juca baschet?
costi
e o scoala in deal pe partea stinga a Academiei (privit din vale) in capul strazii "Cpt Vijelie" Imposibil sa nu fie niste cosuri de baschet in curte. Sau vezi pe ATENTIE S-A SCHMIBAT LOCUL DE INTILNIRE ca spunea cineva ca se uita la voi de geam. Ma gindesc ca stind chiar acolo stie mai bine coclaurile.
Mache
O stiu. Sunt cam demolate cosurile alea. Eu sunt chirias intr-un bloc din cartier. Primaru' "care este" a facut intre blocurile de pe deal un teren de baschet si l-a inaugurat prin octombrie. Nimenu nu a putut sa joace baschet pina la inaugurare. Inelele au rezistat vreo 2 luni.



Cred ca pina la urma tot in Tei ajung. Sunt mai multe terenuri, loc de plaja, o bere, un suc, teren de fotbal. 8) Priteni prin acrtiere apropiate. laugh.gif Consum de benzina din Panduri pana in Tei... :x
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.