Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Dacia 1310 '85
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
thedead
Buna Ziua!
Am si eu probleme cu o Dacie din '85, merg cativa km adica 50 - 150, dar in momentul in care incearc sa ur un deal imi cam da in nas.
Am schimbat tot ceea ce era de schimbat: capac delcou, platina, condensator, filtru aer, bujii, fise bujii, bobina de inductie, toate furtunasele sunt transe cu coliere, nu stiu ce sai mai fac.
Am vorbit chiar asta seara cu cineva si mia spus ca este posibil sa fie discul de ambreaj, dumneavoastra ce parere aveti?
Va multumesc anticipat.
workarea
Ambreiajul uzat nu se manifesta prin faptul ca iti da masina in nas, ci prin lipsa de putere. Motorul se tureaza, dar puterea lui nu se transmite integral la roti. La patinaj mai pronuntat apare si un sunet ca un mieunat. Problema ta e undeva pe la alimentare sau aprindere.

EDITAT: Te-as intreba daca ai curatat carburatorul, dar carburatorul infundat/murdar nu se manifesta doar in rampa, or de la tine inteleg ca doar atunci ai problema. Ar mai fi posibilitatea - cam improbabila - ca pompa de benzina sa fie uzata si sa nu aiba putere sa asigure debit continuu cind esti in rampa. Nu strica sa verifici si chestia asta. Datul in nas cind intervine, chiar din momentul in care incepi sa urci, sau dupa citeva momente bune? Pentru ca in cazul al doilea ai putea suspecta si pompa.
thedead
ceea ce nu am facut este sa verific daca nu este infundat turul si returul de la rezorvor, este o posibila problema si acolo?

Am schimbat pompa de benzina cu una noua de duzina (28.5 ron), concluzie aceeasi situatie, am schimbat-o si pe asta cu una de Scornicesti (68.5 ron), aceeasi concluzie.
Ce sa mai fac?

Moderator Edit: ti-am unit de data asta posturile, nu mai posta consecutiv, foloseste "edit"
adi_tgv
Schimba-i delcoul! Face minuni. Sau mai ieftin da-i avansul mai mare. Sper ca la aprindere nu ai schimbat totul odata(capac delcou, platina, condensator, filtru aer, bujii, fise bujii, bobina de inductie)? Trebuie pe rand, ca sa poti observa ceva efecte +/-. 99% daca ii dai avansul mai mare si ii micsorezi distanta la platina ai rezolvat problema. Cati km ai cu acest delcou? La carburator: baga amestecul mai bogat si apoi in functie de cum merge ii mai iei din avans(pt. consum). Desurubeaza 1/4 ture sau chiar 1/2 jiglerul de relanti si daca se tureaza ai canalul infundat... baga-i o saiba sau o lita si vezi cum merge(proba de drum). Incearca sa pui alt carb si daca tot nu trage pune alt delcou. Nu cred ca e de la mecanica/transmisie(asteale auzi intii).
eellaa
Nu sunt eu prea priceput da nu poate fi si din nivelu din carburator?Pe drum drept abia astupa jiglerele si in panta nu le mai poate astupa?Daca nu e de la altceva eu zic ca merita sa verifici si nivelu de benzina din carburator.
thedead
Am rezolvat problema, era avansul prea mic, si a trebuit reglata putin platina, va multumesc pentru ajutor.
declar topicul inchis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.