Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bricheta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristyans24
vreau sa imi cumpar o bricheta auto,si nu stiu de care sa imi iau,am vazut la dif preturi in magazine, is cu leduri sau fel de fel de lumini????

si vreau sa stiu cum sa o montez
masa pot sa o iau de oriunde????
iar + e cumva prin firele de sub bord,am inteles de la vechiul proprietar ca ar fi avut inainte.

ms pt ajutor!!
Radocanu
iti cumperi de care iti place tie... se monteaza foarte usor... o sa iti dai seama.... masa o iei de oriunde....+`ul il iei de la siguranta corespunzatoare brichetei, iar +`ul pentru becuri (leduri) trebuie sa il iei de la blocul de lumini... in asa fel sa se aprinda becurile doar cand se aprinde si bordul... bafta...
mirceas
daca ai model mai vechi de 1310 sub bord exista doua surse de +, cu contact si fara. pentru bricheta in sine iti trebuie sa iei de la cel fara contact.
maseax
QUOTE(Radocanu @ 14 Apr 2007, 21:15)
iti cumperi de care iti place tie... se monteaza foarte usor... o sa iti dai seama.... masa o iei de oriunde....+`ul il iei de la siguranta corespunzatoare brichetei, iar +`ul pentru becuri (leduri) trebuie sa il iei de la blocul de lumini... in asa fel sa se aprinda becurile doar cand se aprinde si bordul... bafta...
*



Si unde-o gasesc? (siguranta)

Sau daca nu De cati Amperi trebuie sa fie siguranta?
tgg2k
cum zicea mirceas... sub bord sunt doua placute cu contacte... aia din stanga are + permanent si aia din dreapta e dupa contact si are deja siguranta.

cumperi o bricheta de aia cu 15 ron si vei primi si un cablu mic, scurt de vreo 20 de cm... ei, ala se pune la chestia din mijloc de la bricheta, aia e alimentarea, masa face prin ornament (parca)

adica numai o pui in locas, o fixezi si ii tragi firul la placuta din dreapta si ai o bricheta functionala, prin siguranta (care e pe panoul de sigurante)
mirceas
cum zice si tgg2k, sursele de + au deja siguranta (de aia de obicei una din sigurante protejeaza mai multe circuite, mai ales modelele vechi cu 6). si atentie la ornamentul ala, ca multi il ignora dar faci asa de usor un scurt cu el...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.