Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglare aprindere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tibus
Salut.
Am si eu o intrebare: ma poate ajuta cineva cu datele tehnica de reglare a aprinderii la nova gt pe carburator? grade etc...
Multumesc
PS e vorba de motorul de 1,6, delcou clasic.
D2ani
salut. te pot ajuta cu manualul de dacia nova, format electronic,dar sa stii ca are 50 mega. daca vrei vorbim pe PM.
bertro
eu te pot ajuta cu metoda practica pe care o aplic eu (mentionez ca e valabila doar daca ai aprindere tranzistorizata cu led).
1. primul pas e sa aduci volanta la semn. pe volanta undeva e o crestatura care trebuie aliniata cu semnul de pe marginea ferestrei de vizitare din carcasa ambreiajului. ca sa invarti volanta pana acolo, ori pui schimbatorul "pe liber" si invarti motorul cu mana (daca poti) pana ajungi la semn, ori bagi schimbatorul in viteza 5, eliberezi frana de mana si impingi/tragi masina pana se aliniaza semnele. apoi tragi la loc frana de mana sa nu se deplaseze masina.
2. invarti delcoul in sens orar vreo 45-50 de grade, scoti capacul la delco si invarti in sens anti-orar pipa pana se opreste, asta pt a elimina jocul axului.
3. pui capacul la loc, pui contactul pe M, incepi sa invarti incet delcoul in sens anti-orar pana in momentul in care se stinge ledul de pe aprinderea tranzistorizata. atunci ai scanteie si avansul e la 0. dupa aia, cu motorul la temperatura normala, ii faci ajustarile fine pana merge "rotund".
argon
QUOTE
mentionez ca e valabila doar daca ai aprindere tranzistorizata cu led).


Cum adica? fara aprindere d'aia de ce nu ar fii valabila metoda? wink.gif
mihai0070
Pai argon creg ca pentru cea clasica daca pui contactul pe M unde vezi tu daca ai scanteie.... pe asta tranzistoriata se stinge becul...nu stiu zic si eu ....
bertro
exact. ma refeream la faptul ca te ghidezi dupa led-ul respectiv. daca n-ai aprindere din aia trebuie sa folosesti alte metode: scanteie la fisa centrala, strob, urechea smile.gif
argon
Sa inteleg ca e greu sa legi un bec(poate fii si voltmetru) intre minus bobina si masa? tongue.gif Cand da tensiune, fixexi delcoul, si gata.
gabi1
Bertro spune te rog la care semn de pe carcasa cutiei de viteze ai aliniat volanta ca la mine sunt vreo 8 liniute.La mine nu a mers nici la ultimul semn(avans minim),asa ca l-am reglat prin incercari(iese cu mult din zona marcata).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.