Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
corysly
Am cumparat o Dacia Break din '96. Instalatia electrica e ok in general, dar mai sunt unele probleme minore - bricheta nu merge, ventilatorul pentru aer cald scartaie plus fire in aer care nu stiu de unde sunt si as vrea sa le remediez.
Problema e cum sa demontez bordul, va rog daca se poate si o schita sau fotografie.
EUROPE_
Ce bord ai? Scoica sau CN4?
Sir_Alex
Incerc sa iti dau o descriere cat mai amanuntita:
1. scoti suruburile de la ornamente 2 si 9 in poza atasata. Dai jos ornamentele.
2. scoti apoi suruburile de la grupul de climatizare. daca nu ai acces acolo, misti levierele alea pana iti faci acces.
3. debransezi si scoti in ordine: tablou de bord, bricheta, cablu de kilometraj, comanda robinetului de aeroterma (6) si contactoarele de pe plansa de bord.
4. scoti piulitele si saibele de pe suportii laterali (8)
5. desfaci suruburile care tin plansa de bord (4)
6. apoi il scoti.

Multa bafta si retine ca montatul e mai greu.
electric
pentru ce zici tu nu trebuie sa demontezi bordul.
Dieselx
Asa cum spui, problemele sunt minore. "Calmarea" zgomotului aerotermei si "lamurirea" catorva fire in aer se face fara ditamai munca sa dai bordul jos. Vezi si tu daca firele sunt "moarte" sau nu. Pot fi dezaburire spate, stop ceata, temporizator stergatoare.... Daca sub bordul de Dacie nu e loc de "aranjamente", apai pe nici o masina nu e !
corysly
QUOTE(EUROPE_ @ 11 Nov 2006, 18:14)
Ce bord ai? Scoica sau CN4?
*


Bordul e de tip scoica.
argon
In mod cert nu trebuie demontat bordul pentru problemele enumerate, si eu am tot scoica, si se rezolva lejer pe dedesubt, fara sa demontezi.

Pentru firele "in aer" stai tu linistiti ca si eu am pe sub bord DIN FABRICA fire atarnand, si care nu duc niciunde.
Player7
Si un CN4 cum se desface? are cinevao schema?
CriSTI68
problema des intalnita la dacia modelele 96 97 si 98 aeroterma scartaie, motivul pentru care scoate zgomot:

1. Bucsile rotorului stricate
2. Trebuie unsa cu vasilina
vik007
La o dacie Break cu bord CN ...ma ajuta cineva sa dau ceasurile jos...???
trebue sa desfac tot burdul ...sau e vre-o ghidusie ...

Multumesc..... worship.gif
argon
cauta in topicul asta ca sigur gasesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.