Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zdrangane luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nimic
de asta toamna de cand mi-am vopsit mashina,dupa ce mi-au montat meshterii luneta la loc,imi zdrangane.nu tot timpul ci doar cand trec peste vreo denivelare mai accentuata sau cand merg pe piatra cubica.m-am uitat la chederul lunetei si are cateva portziuni unde nu sta lipit pe luneta.

shtie cineva cum se poate fixa mai bine chederul ala sau cum pot sa dau luneta jos si sa o pun din nou?
oly
nu ai vazut niciodata pe cineva sa puna luneta luneta la loc?

de dat jos e simplu: impingi "buza" chederului afara. nu-i mare lucru

pentru pus la loc este motoda aia ciudata cu o sfoara pe langa chedar, in crepatura in care se fixseaza in tabla, pui luneta cu tot cu chedar pe locul ei o apesi putin si tragi de un capat al sfoarei in asa fel incat sa "vina buza chederului "peste tabla de jur imprejur.

e simplu! eu mi-am dat jos si luneta si parbrizul si le-am pus la loc singur(adica fara vreun mecanic) doar cu un prieten.

pentru ambele operatii mai ai nevoie de cineva care sa te ajute!



nu te-as sfatui sa faci asa ceva daca nu ai mai vazut cum se face



nu cred ca luneta este cea care zdrangane, teoretic ea atinge doar cauciucul din cheder si papucii de curent pt. dezaburire

totusi daca ea suna ai putea sa incerci cu niste silicon sau cu un cheder nou daca el este vinovat
Daddy
Nu cred ca e posibil sa faca zgomot luneta, ea este montata in cauciuc care sta pe tabla, deci aceste doua materiale cand intra in contact nu au cum sa te deranjeze.

Fii mai atent sau pune pe cineva pe bancheta spate ca sa localizeze sursa zgomotului.

Cauze posibile si localizari;

- tabla dintre bancheta si geam

- arcurile care tin capota sus

- difuzor slabit din spate

- antena loveste cupola



Sau altele dar cert nu are cum sa fie luneta.
nimic
pai nici mie nu prea imi vine sa cred ca e luneta.daca nu ar fi fost fixata bine asta iarna s-ar fi spart cand au fost geruri mari.

antena sigur nu este

zgomotul nu pare sa fie tabla pe tabla

difuzoarele au shuruburile indoite deci nu au cum sa se slabeasca.

o sa verific arcurile de la portbagaj

am pus un prieten sa conduca pe o portziune cu piatra cubica si am stst eu in spate.am crezut ca este de la tablele de la aerisire din spatele cartoanelor.le-am scos si tot se aude sdranganitul.

tind sa cred ca e tot ceva sticla pe tabla.o sa verific si geamurile laterale din spate

mersi mult pt sfaturi Oly si Daddy
Laurentiuu
QUOTE
de asta toamna de cand mi-am vopsit mashina...imi zdrangane...cand trec peste vreo denivelare mai accentuata sau cand merg pe piatra cubica.


Verifica pozitionarea si inchiderea capotei portbagajului - lasa putin mai jos "cirligul" de blocare de pe partea fixa astfel incit capota sa se inchida ceva mai greu.
nimic
multzumesc mult pt sfaturi!!! am rezolvat-o

am fost cu ea intr-o parcare mai libera si cu denivelari multe(doar pe denivelari zdranganea) si dupa vreo 5 ore am rezolvat-o

am demontat juma de mashina(capota portbagajului,am scos arcul de la capota de pe partea dreapta,toba finala,spoilerul de pe spate,o fatza de usa de pe spate,m-am uitat pe la tzevile de benzina si de la frane) si i-am dat de cap.

zdnaganea bara de torsiune.

pe partea dreapta mai avea doar un suport de fixare si ala avea shurubul slabit.l-am strans,am mai improvizat unu dintr-un colier de toba si in sfarshit am linishte cand merg pe dumuri proaste.

pagube colaterale doar doua degete julite.

acum o saptamana i-am pus toba intermediara la loc(una noua),pt ca nu-mi placea zgomotul(ca nishte paraituri se auzea)

toba finala era varza asa ca nu i-am mai pus-o la loc,am taiat doar tzeava din capat si am pus-o la loc ca sa para ca am toba(pt garcea)

fara toba finala mashina trage mai bine(testata in seara asta),si nu mai paraie cum facea cand nu aveam intermediara.

concluzia:luni o sa-i pun tzeava in loc de toba.zgomotul e putzin mai tare dar face frumos
SiloS
sjb , ce fel de eleron ai montat ?
Laurentiuu
QUOTE
zdnaganea bara de torsiune.


Ne-ai indus in eroare cu:
QUOTE
dupa ce mi-au montat meshterii luneta la loc,imi zdrangane


Acea bara se numeste "bara anti-ruliu" si nu "bara de torsiune" iar bataile ei, cind suportii (inelele) de cauciuc ies din locasurile lor, se percep ca niste zgomote metalice destul de groase cind bate in lonjeron.

Ca sa nu se mai intimple asa ceva - iesirea inelelor de cauciuc din bride - e indicat a se monta si stringe bine pe bara anti-ruliu a cite doua coliere cu surub la extremitetile inelelor de cauciuc.
nimic
silos

fara mishtouri te rog ca nu i-am pus eleron inca.si sa shtii ca trage f bine fara toba.

bara aia are cate doi suportzi pe fiecare parte ,suportzi de fier in forma de L.pe o parte erau ok.pe partea cealalta unul era lipza iar cel ramas avea shurubul slabit.

zgomotul era ca un fel de vibratzie bara fiind elastica.m-a indus si pe mine in eroare faptul ca se auzea din spate dar parea ca vine de la luneta.

zgomotul se auzea intai slab iar cand n-am mai suportat cat de tare se aude am incercat sa-l localizez
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.