Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Posibila problema ambreiaj si relanti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
marius1307
Salut.
Posed o dacie cu injectie din 2001 si observ ca pe masura ce trece timpul incep sa apara diverse probleme, dacia stuff...

1 - Cand apas ambreiajul se aude un fel de fluierat... Trebuie schimbat discul sau bucsa de care vorbeste toata lumea ?
2 - La relanti, motorul are o trepidatie. Daca il accelerez putin dispare trepidatia ! Ma gandesc la faptul ce este injectie, deci nu pot regla nimic, dar nu facea asa inainte.

Multumesc pentru atentie.
mihai0070
Fluieratul poate veni de la rulmentul de presiune ... posibil s-a dus ...
Trepidatul s-a mai discutat ... poate fi motorasul pas cu pas ... sau injectoare ...
marius1307
QUOTE(mihai0070 @ 14 Nov 2006, 13:29)
Fluieratul poate veni de la rulmentul de presiune ... posibil s-a dus ...
Trepidatul s-a mai discutat ... poate fi motorasul pas cu pas ... sau injectoare ...
*



Ok, acum cu riscul de a fi putin ridicol.....
- rulmentul de presiune se afla in afara cutiei de viteze? sau in interiorul acesteia...
- injectoare??? eu stiam ca este sistem monopunct adica cu un injector... in sfarsit sa zicem ca sunt injectoarele de vina, cei de la Bosh service se ocupa de asa ceva ?
mihai0070
Rulmentul de presiune este in carcasa ambreajului ... (in afara cutiei)
nu stiu ce varianta ai tu de injectie ca nu ai spus ce masina ai Nova intradevar stiu ca are un injector Bosh... fii si tu mai explicit
Sir_Alex
Daca ai Nova, este Bosch Monomotronic 1.7. Si eu intampin aceeasi problema cu relantiul. Cele mai pertinente opinii duc catre defect al motorasului pas cu pas sau culbutori reglati prost. Trebuie cica reglati la 0,25.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.