Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum cam mare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danielvoina
Am impresia ca imi consuma cam mult, aproximativ 11 litri in oras,ce sa fac sa ii reduc cosumul?
O am de doua saptamani, si inca nu am iesit cu ea la drum lung, sa-i vad consumul extraurban...
EUROPE_
Pai depinde si cum e traficul in oras, daca circuli pe drumuri cu semafoare, intersectii aglomerate, creste si consumul.
Sa stii ca si a mea ajunge pe la 10- 12 litri in oras.
Iti recomand sa ii faci consumul extraurban, si dupa ce ii faci consumul, atunci poti trage concluziile.
sharp
Din semnatura deduc ca e berlina pe injectie, 2000. Esti din Bucuresti?
Eu am avut berlina pe carburatie, 1998. In Bucuresti scotea cam 13 (chiar si dupa ca i-am facut motorul). In afara orasului scotea 7 fix deci parea ok, avand in vedere ca mergeam cu 100-110 in afara localitatilor.
Poate colegii coforumisti te pot ajuta cu niste sfaturi ca sa micsorezi consumul, dar mie mi se pare ca pt Bucuresti (daca esti din Bucuresti), in aglomeratie, se justifica consumul asta.
dani_devito
Daca ai 300.000 , schimba filtru de aer si bujiile ( pune bujii BOSCH 0.7 mm, ) si iti garantez ca se simte enorm la consum ........
Ov
pt berlina pe injectie/bucuresti/iarna, e fooooooarte normal (ca sa nu zic bun icon_mrgreen.gif ) consumul asta
cristi74
QUOTE(danielvoina @ 14 Nov 2006, 15:15)
Am impresia ca imi consuma cam mult, aproximativ 11 litri in oras,ce sa fac sa ii reduc cosumul?
O am de doua saptamani, si inca nu am iesit cu ea la drum lung, sa-i vad consumul extraurban...
*



Dar tu cat ai vrea? 5%? e totusi Dacie iar strazile pline (mai ales in ore de varf).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.