Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Echilibrare roata sau rectificat geanta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
marius1307
Salut.
Deoarece in ultimul timp aveam trepidatii la viteze de peste 80 km/h, am fost la o echilibrare a rotilor. Mesterul de acolo mi-a zis ca una din rotile de pe fata nu prea mai merge echilibrata si ca trebuie sa pun rezerva. Dupa aceasta operatiune, situatia sa inrautatit si nu inteleg de ce... Sa fie oare de vina faptul ca rezerva pe care am pus-o nu are acelasi tip de pneu ca si celelalte ( 1 montana + 3 debica) ??? Sau eu trebuia sa imi rectific gentile ? Dar prin echilibrarea unei roti se anuleaza defectul gentii ???
As dori sa ma lamuresc cu privire la aceste aspecte deoarece am fost si la un service unde mi-sa spus ca toate bucsele si rulmentii sunt in regula, deci problema vine de la roti...
ionutctn
Nici eu nu sunt foarte tehnic dar am sa incerc sa iti explic asa mai pe intelesul tuturor. Daca janta are un defect nu se repara prin echilibrare. Prin echilibrare se corecteaza doar "calcatura" ca sa o numesc asa prin atasarea acelor plumbi stanga sau dreapta in functie de necesitate. Daca janta are defecte in ceea ce priveste "geometria" ei iar nu cauciucul este de vina atunci trebuie sa te duci sa ti-o roluiasca. Asa se cheama operatiunea. Costa ceva pana in 20 RON de janta roluita. Dar vezi intai care e buba.
marius1307
Ok. Dar cum imi dau seama ca geanta este defecta ? Am ridicat puntea din fata odata sa vad cum se invart rotile, daca se observa ceva, dar nu a iesit nimic... Mi sa parut ca, ambele cauciucuri sunt ovale... atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.