Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: motor si alternator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Merlucius
La motor: au umblat 3 mecanici la el, inlocuit fiind... (de ce nu se apuca de alte sporturi?) si acum are un zgomot cam mare, gen clantanit, parca ar avea piulite in motor care se joaca libere biggrin.gif , ideea e ca relanti0ul creste f mult dupa ce se incalzeste bine motorul (5-10km) si devine f f f enervant

La alternator: s-a intepenit si stiu ca avea zgomot la rulmenti; cam cat costa rulmentii, ce ar trebui sa mai schimb odata cu ei si daca pot sa ii schimb singur, fara presa

Multumesc pt orice informatie smile.gif
EUROPE_
La motor verifică avansul, iar dacă e mare reglează-l. Mergi cu benzină de extracție?
Merlucius
Avansul nu ar trebui sa ramana cat de cat stabil, indiferent de reglajul lui initial? Ma rog, intre niste limite de bun simt..insa la mine pleaca tare de tot dupa un timp indelungat. Am reglat doar din delcou (l-am incetinit cat sa nu moara) si din surubul de amestec (ala oblic). Mai e altundeva unde sa umblu? Pun benzinica 98, domestica.
eellaa
Rulmentii pentru alternator nu sunt scumpi aprox 10Ron.De schimbat se schimba usor da e indicat sa ai macar o menghina sau un flex.Eu am taiat rulmentu cu flexu(pana a mai ramas putin pana la axul rotorului) pentru ca nu am avut presa si dupa i-am dat 2 ciocane si s-a spart.
Da-mi un pm daca ai nevoie si iti trimit cateva poze scanate.
ydaniel
rulmentii se schimba nu chiar asa de usor.am eu 2 noi.daca vrei:)
EUROPE_
Merlucius nu regla avansul după ochi. Reglează-l cum trebuie, vezi ca sunt topicuri în care se explică cum se reglează.
Merlucius
Avansul era "reglat" asa dupa ce au umblat mecanicii prin el, eu doar am reusit sa ii micsorez putin turatia insa simptomul este acelasi..mama dreaq
Merlucius
@ydaniel: ii vreau chiar maine de dimineata ca musai sa plec cu harbu' cu treaba smile.gif
Merlucius
Alternatorul s-a rezolvat in mod banal, am cumparat cei 2 rulmenti(ambii au costat 60k lei) dar fost suficient sa schimb numai pe cel din fata care facea/nebunul, era varza. Am schimbat si cureaua cu ocazia asta pt ca am mers ceva drum pana sa imi dau seama ca se blocase alternatorul biggrin.gif
Merlucius
Am scapat si de avansul ala supraturat desuruband la cablul de acceleratie de la carburator. Rezultatul: o liniste "de Dacie" dar beculete rosii aprinse la incalzirea motorului (asta in locul supraturarii relantiului biggrin.gif ). CAT COSTA UN MOTOR NOU, DRIVERI DE DACII? VRRRREEEAAAAUUU MOOOTOOOOORRRRRRRRR
R ! gun3.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.