Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Viteza redusa stergere parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BlackSpec
Buna sa va fie inima baieti!..

Mai apar si eu cu o intrebare:

Simptome: Stergatoarele mele au o rata de stergere destul de rara. Doar cand merg cu masina ( peste 60 ) sterg unpic mai repede dar nu ca la alte dacii.
Am schimbat temporizatorul dar nu rezolva problema.
M-ama gandit ca :
a) axul melcat de la motoras pe care se realizeaza cursa este f uzat;
cool.gif motorasul nu primeste 12 V

pct. cool.gif a fost verificat ; dar a) nu, pt. ca a ajunge la motoras este echivalentul unei crime impotriva umanitatii ( mi-am montat incalzire de pe un ford exact pe mijloc iar modulul de alarma este pus tot pe acolo pe undeva smile.gif si ar trebui sa dau jos radiatorul cu furtune, decuplat alarma etc etc.
Ce as putea sa fac sa mearga mai uman? Daca schimb motorasul SIGUR se rezolva problema?

Mutumesc!
eellaa
Eu spun ca mai trebuie si el uns, cel putin asa a fost la mine.Din cauza ca mecanismul biela-manivela este prost etansat mai ales acolo unde se prind stergatoarele(bratul setergatorului)intra apa, mizerie si se blocheaza in timp.La mine era atat de rau incat nu reuseam sa le misc cu mana cu ele demontate(bucsile erau deja solidare cu axu).Dupa ce le-am desfacut ,curatat si le-am uns au mers ca noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.