Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce culoare?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
Forte
Vreau sa stiu ce culoare va place mai mult?

Ma intereseaza parerea voastra legata de culoarea care favorizeaza Logan-ul.



Stiu : "gusturile nu se discuta", dar totusi, haideti sa incercam!
yonutz
postez pentru prima data ,am optat pentru rosu toreador si in realitate(am platit in plus pentru culoare 160Euro)
KpK1
Azur, da o imagine mai sportiva masinii.
alexandrudragomir
Multumesc mult pentru acest pdf. Acum cred ca pot sa-mi fac o parere obiectiva referitor la masina, iar culoarea azur mi se pare potrivita pentru masina.
rotuning
E foarte greu de ales. Am votat Azur, desi ma tenteaza f mult si Egee. Passion arata mult mai bine in realitate decat in poza, iar Solenza mea e Artika si imi place f. mult culoarea. Cam astea ar fi variantele care ma incanta pe mine. Oricum, oferta include 3 variante de albastru, 2 de rosu si 2 cam de verde, deci mai multe nuante decat culori. Oare de ce lipseste negrul?
MAKRON
perla e cumva similar cu gris boreal de la reno??
b-50-zdi
@ Marty

"Pai e politica renoului! N-ai vazut in ce hal arata "Argintiul" de pe Megane 2, Laguna 2 ?"



Cred ca o proiecteaza pe argintiu, restul de culori le pun asa random..smile.gif Da chiar stateam sa ma uit la loganurile din Meatv, masina e "avantajata" de culorile deschise, cele inchise o fac sa para mai colturoasa..
solenzaru'
Mie imi place azur.

Am o afinitate pt. albastru, dar egee e cam tziganesc.
daciaclub-johnny bravo
Mie-mi place Marin la alea nemetalizate si Cameleon din cele metalizate.
MAKRON
recomandabil ar fi perla; ar suporta cu stoicism "jegurile" si in plus nu se incinge intrucit reflecta radiatiile
maddan
...Io n-am sters mesajele nimanui... :mrgreen:



Mie-mi place rosu si albastru egee. Si nuanta de alb ar fi buna... dar cam plictisitoare...
hz
Am comandat culoarea Marine, iar dupa citeva zile am fost anuntat de dealer sa aleg alta culoare, pt. ca Marine se va fabrica numai la sfarsitul anului. A mai patit cineva la fel?
klaus
Beeetooon.

Adica, pe scurt, de ce nu-ti ie tu nene o culoare metalizata, sa mai decartezi vre-o 160 Euroi la baietii?

Probabil ca e o culoare mai rar comandata, sau a rezultat ca este mai nasoala vopseaua pe care au adus-o (mi s-a intamplat mie la DSN culoarea "Bleu de france", si a fost un lucru extrem de asemanator la o culoare la SLZ).
maddan
Rotuning: Rosu passion, da' si rosu toreador. Imi plac amandoua. In alta ordine de idei, suntem mai multi moderatori la acest subforum, si fiecare dintre noi putem sterge mesajele care nu sunt ok. Da' pe ale tale nu le-am sters eu.



Hz, naspa ce ti s-a intamplat, si sper ca vei face destul scandal sa ai o culoare care iti place, nu?
paulp
Eu as fi preferat gri metalizat (Safir ca e foarte rezistent la jeg), dar am votat Rosu Passion in dorul lui Rosu Ferrari :twisted:
Ake
am votat perla pentru ca daca ar fi sa iau Logan asta as lua, nu pentru ca mi-ar fi placut cel mai mult ci pentru ca acum am albastru catifea si am dat deja o avere pe la spalatorii.

P.S. am vazut sambata toata gama la metav. Toate culorile si toate variantele, daca cineva crede ca e util pot pune si ceva poze, dar nu sunt aspecte noi fata de ce s-a postat pana acum
Forte
Perla este un GRI-BEJ ?
Cornel001
Bey voi astia sefii de la Dacia, care trageti cu ochiu pe aici :mrgreen: , io vreau Logan negru !!! Cine mai vrea ?
echosektor
mie imi place rosu..deci amandoua rosii.

ar mai fi si azur..e mishto nuanta.



eu mi-am ales slz rosie imperial...dar am ganduri de schimbare a culorii
alexandrudragomir
Rosu ar prinde masina bine, iar la versiunea full ar arata chiar belea din fata cu acea finitie cromata de la grila radiator.
modream
Eu m-am tot gandit ce culoare, ajunsem in final la PERLA trecand prin ALBASTRU EGEE, dar pana la urma nu stiu daca merita 160E metalizata. Ma gandesc cu groaza la clipa in care o sa mi-o gasesc zgariata cu cheia sau altfel si cat o sa ma coste reparatia. In Bucuresti sunt multi magari, si am mai patit-o. Din poze am vazut ca rosu passion arata chiar frumos. Ma mai gandesc.... dar cred ca asa ramane. Cat despre praf.... asta e, se spala smile.gif, am o pila la o spalatorie smile.gif)
SYL
QUOTE


Bey voi astia sefii de la Dacia, care trageti cu ochiu pe aici  , io vreau Logan negru !!! Cine mai vrea ?



Eu. Nu inteleg de ce nu se ofera posibilitatea de e alege negrul, atat timp cat pe Clio, Megane II, aceasta culoare este disponibila. Stiu ca la negrul s-a renuntat in timpul cand se fabrica DSN pe motiv ca nu se cerea, dar nu inseamna ca daca o culoare e ceruta mai putin decat alta, nu e ceruta deloc; .....ce ar fi sa se ofere doar doua culori, una metalizata si alta nemetalizata, pe motiv ca sunt cele mai cerute
echosektor
mie mi se pare normal sa se faca masinile cu niste culori standard, apoi pentru acelasi tip de vopsea,dar alta nuanta sa se faca pe comanda (pentru cele care nu au asa mare cerere), iar pentru alte tipuri de vopsea la fel,dar cu malai in plus.



asta inseamna sa-ti atragi clientul....sa vezi daca ar fi mai multe firme producatoare de masini mai ieftine ce oferte ar baga daciah... :vmad:
Ake
Stie cineva ce inseamna "in contramarca"? Nu ca as vrea sa-mi fac taxi din Logan, doar sunt curios ce inseamna.
razvan s
QUOTE (\"hz\")
Am comandat culoarea Marine, iar dupa citeva zile am fost anuntat de dealer sa aleg alta culoare, pt. ca Marine se va fabrica numai la sfarsitul anului. A mai patit cineva la fel?




Cand am facut comanda (logan preferance 1.4), dupa ce am completat formularul mi s-a spus, dupa 5 min., ca marine nu mai este disponibila si am ales rosu toreador.
Ov
este foarte normal sa se intample asa.

dupa cum stiti vopsirea se face in baie de vopsea si ar fi aiurea sa aiba tzashpe bai de vopsea pt fiecare culoare. Asa ca acum, o perioada fac o culoare dupa care golesc si spala bazinul dupa care o perioada fac alta culoare.

Treaba asta se intampla si la firme mai mari. Un prieten si-a luat un Passat si a avut aceeasi problema, singura diferenta fiind ca el a putut sa plateasca in plus (ceea ce la o dacie nu ar fi convenabil) ca sa-i dea mai repede culoarea dorita.
Augustin
Artika ramane de neintrecut pt nemetalizate iar albastru (azur si egee) arata de iti pica fata
SilviuB
Rosu Passion, ca de asta am si comandat!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Dsign
am comandat Albastru Egee, deoarece am vazut toate culorile la Metav. Mi se pare cea mai potrivita culoare, se asorteaza cu sigla aia albastra. Mi-a placut culoarea asta in mod special



Dintre culorile mate, rosul este cel mai tare...
stefan_ieu
Astia de la Dacia sunt absolut cretini. Cica au 2 culori noi pe Logan (nuante de verde - asa mi-a spus la Latin Efe) dar nu le-au bagat in fabricatie inca. Cum dracu' sa comanzi asa ceva daca nu ai vazut nici macar pe Slz cu e nuanta.... Sunt tampiti de-a dreptul. Sau albastru nemetalizat....
Dsign
s-a mai spus dar accentuez: iti baga pe git culoare metalizata care costa 160 euro fiindca ei stiu ca ai nevoie de masina

Una din culorile noi este albastru egee
Andy-LGN
Eu am ales Albastru AZUR cand am platit avansul. In consecinta am votat aici tot azurul. Este culoarea care o prinde cel mai bine si face ca Loganul sa para o masina SI mai voluminoasa decat este in realitate. Este o culoare mai tinereasca. PERLA arata foarte bine pe Logan insa eu cred ca ne-am cam sa turat de atatea PERLE:D

Cat despre problema cu albastrul MARIN....Eram acolo cand una dintre persoanele care faceau inscrieri a aflat cu stupoare ca este nevoita sa contacteze cateva zeci de persoane (atunci erau doar cateva zeci) si sa le dea vestea cea proasta de a-si alege alta culaore.
Lucian123
Rosu Passion
tazzz
apropo de culori...ce trebuie facut pentru a vopsi masina in "negru" post cumparare?... de ce nu este disponibil negrul in paleta de culori, la toate celelalte modele de la renault este disponibil, pana si solenza si celelalte modele de dacia au gri-ul ala inchis, aproape de negru :vmad: eu cred ca ar arata foarte bine neagra si de asa intreb ce tre sa faci ca sa schimbi culoarea la masina :?:



deocamdata am optat pentru Cameleon, tipul de la reprezentanta s-a luptat o gramada sa ma convonga ca ala e aproape negru, i-au mai zis 3 oameni ca e verde da tot cu a lui a ramas :roll:



totusi eu vreau masina neagra :cry: :cry: :cry: sau macar portocaliu :mrgreen:
Ziggy2k1ro
Pai e verde cameleonul dar e cel mai apropiat de negru smile.gif si e o culoare eleganta, nimik de comentat. Eu m-am oprit la egee...
locosaint
cameleon o alegere frumoasa
Andy-LGN
Dimineatza in regie-- Latin Efe--------Stupefactie-----Logan NEGRU

In lumina diminetzi Loganul verde pare NEGRU si asta o spune o persoana care NU are nici o PROBLEMA de vedere.biggrin.gif Probabil ca la soare puternic se vede chair verde. Oricum pe mine m-a surprins tenta de negru atat de pregnanta. Este mai mult negru decat verde iar cei care va doriti logan NEGRU cred ca ar trebui sa vedeti acest verde si poate av veti cumpara una.

Bafta !
Sclaud
QUOTE
Dimineatza in regie-- Latin Efe--------Stupefactie-----Logan NEGRU

In lumina diminetzi Loganul verde pare NEGRU si asta o spune o persoana care NU are nici o PROBLEMA de vedere.biggrin.gif Probabil ca la soare puternic se vede chair verde. Oricum pe mine m-a surprins tenta de negru atat de pregnanta. Este mai mult negru decat verde iar cei care va doriti logan NEGRU cred ca ar trebui sa vedeti acest verde si poate av veti cumpara una.

Bafta !


Verde cameleon ... ya , i now smile.gif
tazzz
NEGRU ala se cheama Verde Cameleon, iata si dovada, fisa oficiala de la Dacia, a mai fost postata pe aici:



http://www.daciaclub.ro/download.php?id=3301
St
eu am votat albastru egee. E super1
blondevil
pentru a ne lamuri o data pentru totdeauna in privinta culorilor intrati pe: http://www.dacia.ro/logan/Paleta_culori.html :shock:
Andy-LGN
hmm

Ma rog ideea era alta (stiam si eu cum se numeste culoarea) am postat insa pentru a incuraja acele persoane care isi doresc neaparat NEGRU si le suna cam ciudat verde cameleon.

Eu i-am sfatuit pe cei care doresc negru sa vada intai culoarea verde cameleon si poate vor fi multumiti. ATATA TOT.
tazzz
nu te speria ca nu am sarit cu parul smile.gif



recunosc ca pare negru intr-o anumita lumina, stau 20 de masini de-astea de 2 saptamani la 100 de metri de blocul meu asa ca le-am cam bunghit pe toate, dar mie nu-mi place culoarea verde de nici o nuanta de asta sunt asa revoltat ca nu exista negru, compromisul l-am facut deja alegand verdele asta



oricum deacum cred ca au sa apara pe strada masinile astea si o sa stim toti exact ce si cum :?
trf
Am comandat Logan Preference 1.4 Artika, avand in vedere ca nu are AC, vara o sa rezist un pic mai usor caldurii... si in plus albul se intretine cel mai usor
maddan
Bine ai venit pe forum, trf!



Si iti urez veri cat mai... racoroase! tongue.gif



A vazut cineva verdele ficus in realitate? Ca pe mine ala ma atrage cel mai mult. E ok?
gonty
Am vazut si eu "minunea". Din p.d.v. al culorii, cea mai placuta mi se pare rosu toreador si pe locul urmator, perla :shock: . Perla arata pe masina mult mai bine decat in poze. Oricum de votat, am mers pe "toreador"
SilviuB
Am vazut eu verde ficus si e klumea culoarea. Am fost chiar si cu maicamea si i-a placut cel mai mult culoarea asta.
tazzz
e ok verdele ficus, tot la Suceava l-am vazut, dar mie imi displace verdele de orice fel, dar arata destul de bine...



a se vedea paleta de culori (pozele sunt rezolutie destul de mare desi pe site-ul dacia se vad foarte mici):



alb artika :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...tika%20o11a.jpg

albastru azur :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...zur%20te61f.jpg

verde cameleon :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...eon%20te51f.jpg

albastru egee :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...gee%20te61g.jpg

verde ficus :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...cus%20te51g.jpg

albastru marin :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...rine%20o61e.jpg

rosu passion :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...sion%20o21c.jpg

gri perla :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...rla%20te01d.jpg

rosu toreador :arrow: http://www.dacia.ro/logan/images/pics2/log...dor%20te21b.jpg
tuna
Trebuie vazute, in poze culorile difera putin fata de cele reale.
Ake
QUOTE
Trebuie vazute, in poze culorile difera putin fata de cele reale.


Adica majoritatea arata mai bine in computer decat in realitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.