Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalatia electrica daciei a cedat...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
axxel2004
Salut baieti
Tot Cezar sunt -eu cu masina mea cea veche...
De data asta am o pb mai nasoala
Se arde permanent siguranta de la pozitii
in principiu am verificat traseele par in regula
am demontat lampile de pozitite fata-spate,becul de la nr,am verificat cat s-a putut in bord..nimic deosebit
poate fi de la schimbatorul de lumini? e nou are 2 luni si nu am avut tb cu el pana acum 2-3 zile...

Multumesc anticipat
C a t a l i n
La acea siguranta (numarul 6) sunt legate urmatoarele:

-becuri pozitie
-lampa numar
-lampa ceata (pt panoul cu 10 sigurante)
-lampa portbagaj
-iluminare bord
-lampa scrumiera
-lampa bricheta
-lampa cutie acte

Verifica-le pe toate...

StefanT
Ai grija, nu cumva sa fie subdimensionata. Daca nu ma insel acolo trebuie de 8 Amperi, dar mai bine cauta ca s-a discutat.
GL-05-AUY
As dori si eu daca se poate sa imi zica si mie cinea fiecare siguranta pentru ce e si decare trebuie pusa pentru ca eu le-am schimbat si nu am tinut cont de amperaj...
StefanT
Gasesti cu search. Cauta ca nu e bine cum ai facut tu. Daca e una prea mica, se arde, nu-i problema. Dar daca e prea mare si ai probleme, apare vreun scurt ceva, poate sa-ti ia foc instalatia. Cam greu, dar nu e de joaca.
C a t a l i n
QUOTE(GL-05-AUY @ 18 Nov 2006, 18:25)
As dori si eu daca se poate sa imi zica si mie cinea fiecare siguranta pentru ce e si decare trebuie pusa pentru ca eu le-am schimbat si nu am tinut cont de amperaj...
*



Pt cutia cu 6 sigurante:

1. 15A : aparate bord, ventilator climatizare, stop frana, lampi mers inapoi
2. 15A : dezaburire luneta
3. 15A : stergatoare parbriz, bricheta, plafoniere, accesorii
4. liber
5. 8A : semnalizare, avarie
6. 8A : lampi pozitie, lampa numar, lampa portbagaj, iluminare tablou bord, lampa scrumiera, lampa bricheta, lampa cutie acte.

Pt cutia cu 10 sigurante:

1. 15A : aparate bord, ventilator climatizare, stop frana, lampi mers inapoi, martor avarie frane
2. 15A : dezaburire luneta
3. 15A : stergatoare parbriz, bricheta, spalator parbriz, lampa plafoniera, accesorii
4. 8A : releu faruri
5. 5A : semnalizare, avarie
6. 5A : lampi pozitie, lampa numar, lampa ceata, lampa portbagaj, iluminare tablou bord, lampa scrumiera, lampa bricheta, lampa cutie acte.
7. 8A : lumini de drum stanga
8. 8A : lumini de drum dreapta
9. 8A : lumini de intalnire stanga
10. 8A : lumini de intalnire dreapta
GL-05-AUY
Multumesc, ma duc sa imi iau sigurante smile.gif

Scuze daca am postat aiurea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.