Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu faza scurta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cip23
Salut!

Am si eu o problema la o dacie din '98.Nu mai merge faza scurta si mai rau e ca ramane pe faza lunga indiferent pe ce pozitie e ,scurta sau lunga.Pozita merge normal.
Am verificat sigurantele si sunt OK.
Ma gandesc sa nu fie blocul de lumini defect.
adrianne
sau sunt ambele aprinse - faza scurta + lunga = scurt pe fire sau cupla bec far?
RedLabel
Cred ca ar fi blocul....stiu ca e cam nasol ca e cam 100 ron unul.....la mine imi face probleme cand trec de la faza de drum la faza lunga....intre cele doua faze mi se sting farurile...( faza drum=>se sting=>faza lunga) sau cateodata nu mi se mai aprinde faza lunga de loc.....cu toate acestea mi-am luat un bloc nou...si acum dupa 3 luni.....la fel imi face....mai nasol e ca nu am garantie pe el....iar magazinul de unde l-am achizitionat e in alt oras (departe) de unde stau.... ce sa zic....desfa-l si incearca sa-l cureti bine...(desi asta am incercat sa fac si eu cu cel vechi si n-am reusit...)
electric
posibil sa fie blocul de lumini , daca e defect se poate repara ( daca ai mai reparat) unul nou e in jur de 500 000.
cip23
Era blocul de lumini.Am luat unul de la SH cu 25 RON aproape nou, exact ca al meu si merge f bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.