Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calamina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
KidTx
salut

Va deranjez cu o intrebare. Din 300 in 300 de km trebui sa desfac bugia 1 si sa o curat de calamina deoarece aceasta pur si simplu uneste cele doua parti unde apare scanteia.
Celelalte bugii sunt curate (nu are calamina deloc). Care sa fie cauza ?

Multumesc si cu respect


rs44
Ai aprindere electronica?
EUROPE_
Îți recomand să schimbi bujiile, și să-ți pui la punct aprinderea.
Apropo, mergi subturat?
KidTx
subturat nu,aprindere electronica nu

Sa fie si de la avansul centrifugal?Cum se regleaza?La cati zimti?

argon
Calamina nu are cum sa se depuna intr-un interval atat de scurt, mai degraba sunt segmentii de la pistonul respectiv, scapa ulei in camera de ardere, care se solidifica si da impresia de calamina.
KidTx
motorul este facut de 2 luni
argon
Mai ales..poate s-au aliniat segmentii...expune-i problema la cel ce ti-a facut motorul.
danny_b
Dragul meu posesor de DACIA,daca ai avut norocul sa dai de un mecanic care pune toti segmentii cu fanta pe bolt atunci e VAI! cu V mare.Pe acolo va scapa compresia iar uleiul va urca in camera de ardere.Daca e asa cum spui,numai uleiul poate face un pod intre electrozii bujiei,intr-un timp asa scurt.Schimba bujia si vezi ce se intimpla.Daca se repeta fenomenul,trebuie musai desfacut motorul si vazut ce e acolo.E O TIMPENIE sa pui segmentii cu fanta pe bolt dar din pacate sunt multi care AU FOST INVATATI sa faca asa.Mai ales mecanici care au lucrat pe santiere sau fostele IRTA.Mai vorbim.
EUROPE_
Din câte știu, segmenții nu stau fix pe piston, au și ei o mișcare de rotație. Deci cu alte cuvinte, nu cred că contează unde v-a pune mecanicul fanta segmentului, important e decalajul între fantele segmențiilor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.