Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Picatura ( superglue ) pe portiera !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rotaras_adrian
Am o problema la oglinda - o bucata de plastic rupta pe care am incercat sa o repar cu solutie de lipit (superglue )PICATURA .
Din pacate a curs o picatura de solutie pe portiera pana jos.
Ce pot sa fac sa elimin problema ?
Precizez ca masina este alb boreal .
Va multumesc anticipat
against
pai....cam nimic
poti sa incerci cu diluant.se va lua, dar cu tot cu vopsea
Dreamer
Nu prea mai ai ce sa faci ... daca o dai jos se curata si vopseaua. Lipiciul contine diluant si alte substante corozive care au atacat deja vopseaua.
colombina29
Acetona de unghii?
paulica
QUOTE(colombina29 @ 20 Nov 2006, 22:13)
Acetona de unghii?
*


NUUUUUU. Acetona dizolva vopseaua mai repede decāt diluantul. Incearca diluant de alchidice in combinatie cu percloretilena. Cred ca 1:1. Desi nu stiu de unde gasesti percloretilena. Si nu stiu daca merge ca "Picaturta" asta este un cianoacrilat.
diaconuliviu
Incearca sa umezesti zona, daca apa patrunde sub solutie se poate desprinde
Nu forta si nici nu incerca varii solutii decit daca sint pentru cianoacrilat.
Si nici nu insista foarte tare decit daca ai bani de vopsea.
gti98
Daca-i cianoacrilat (ca Superglue) NU se dizolva cu nimic!! Substanta initiala (monomerul in stare lichida) a polimerizat (pentru cianoacrilat agentul de polimerizare e... apa!) si astfel s-a intarit. Singura cale e sa indepartezi materialul prin abraziune (polizare) si sa executi un retus cu vopsea la culoare. Daca "ai mana", slefuirea executata fff fin, urmata de lustruire, ar putea sa te scuteasca de alta vopsire (depinde si cat esti de pretentios la aspect...)
Bafta!!
rotaras_adrian
MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU SOLUTII.
MAI AM O IDEIE INAINTE SA VOPSESC ARIPA.
SA INCERC OARE CU UN POLISH LOCAL ?
AM O SOLUTIE DE POLISH SI AM ZIS CA O II FAC MASINII MELE UN LIFTING, DAR NU AM MAI AVUT TIMP. OARE SA INCERC SA FAC UN POLISH DOAR LA PORTIERA RESPECTIVA?
MERCI INCA O DATA.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.