Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetara Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
tolomeiu
Am facut-o lata. Acum 2 saptamani mergeam linistit cu 120Km (viteza legala) pe autostrada noastra Bucuresti Pitesti. La un moment dat, m-a depasit un Passat dupa care s-a bagat in fata mea si a pus frana (cred ca isi batea joc de masinile cu posibilitati reduse) Am bagat piciorul in frana si de la 120 la ora am franat vreo 50m (nu am ABS) ph34r.gif dupa care ... shantzu. Am avut super bulan ca nu am patit nimic. Nici o zgarietura si nici masina. Dar acum imi bate ceva pe dreapta si un prieten mi-a zis ca e planetara.

Are cineva o idee despre costurile unui schimb de planetara la Logan si cat costa piesa?
Va multumesc de pe acum.
vasile82
Salut,
Vad ca ai masina din 2006. Asta inseamna ca mai ai garantie. Fuga in service, se face constatare, si ce este stricat se inlocuieste pe garantie.

Bafta si sa ne spui cum s-a rezolvat
pytonu
biggrin.gif Eu am franat la 110 km/ora, dar m-am dus taras mult peste 50m. In oglinda nu se mai vedea nimic de fum. Dupa ce am plecat a inceput sa se auda o mica bataie care se simte si in volan. M-am uitat la cauciucuri si pe o zona de 5cm s-au zbarlit crampoanele in sus cam 1.5 mm la toate rotile. Asa ca pana le schimb o sa-mi clantane in urechi.

PS: am ramas totusi surprins placut daca se poate zice ca in timpul franarii masina n-a intrat in derapaj, a lasat doua urme perfect drept pe asfalt biggrin.gif
imagecam
S-ar putea sa fie din cauciuc, o bolfa...(rupta insertia)
maestru2000
Sa fii sanatos si bucuros ca ai scapat fara pagube si fara zgarieturi.Asa am patit si eu cu cauciucurile.Totul la logan e sa franezi fara sa se blocheze rotile.Daca s au blocat adio.e de necontrolat.Nu sunt deloc multumit de frane.Cat despre planetara mergi si schimb-o pe garantie.E foarte scumpa ca s-o cumperi.
Alecs_TGA
nu cumva ai cauciucuti KORMORAN?? vezi ca s-au tocit acolo unde ai franat daca ai cauciucurile alea infecte wink.gif
pytonu
QUOTE(Alecs_TGA @ 24 Nov 2006, 14:55)
nu cumva ai cauciucuti KORMORAN?? vezi ca s-au tocit acolo unde ai franat daca ai cauciucurile alea infecte wink.gif
*



biggrin.gif Ba da. Dar nu s-au tocit. Din cauza caldurii degajate s-au topit si s-au ridicat zimtii in sus.

Oricum este topicul lui @tolomeiu, care presupun ca a patit ca mine si nu cred ca s-a distrus planetara doar cu o frana, eventual santul sa-i fi strambat ceva.
gogota_69
sper sa nu imi iau ban poti sa-ti produci un mic accident singur daca ai fullcasco si ai inclusa "vandalismul".Ciao
djvibecmc
Pret Planetara : 1100 RON ( aprox )
i96nds
Nu mai deschid alt topic. Se punea problema daca planetara de LGN merge la SLZ/DSN.

Ideea e ca sunt mai multe tipuri de planetare la LGN. Cel putin alea de diesel se pare ca sunt altfel decat cele de la motoarele pe benzina.
Dar si la astea pe benzina am inteles ca sunt cu 21 caneluri si cu 23 caneluri.

Daca cineva se poate uita in cartea tehnica, ne poate spune care sunt codurile DACIA ale acestor planetare, si ceva caracteristici tehnice ale lor? Adica coduri cu 60.01.XXX.XXX.

klaus zicea ceva ca conteaza numarul de caneluri daca discurile sunt ventilate sau nu. La diesel nu sunt decat cu discuri ventilate?

Multumesc anticipat.
i96nds
Hai, va rog, uitati-va putin prin manualele alea. Klaus, ai putin timp? Please.....
klaus
numarul de caneluri nu scrie in manuale. Te duci si le numeri pur si simplu la un magazin...
i96nds
OK, dar codurile pieselor sunt trecute acolo.
Te rog mult, daca poti, sa ne spui ce coduri au planetarele de Logan.
aditzu_hd06tnl
Salut poate cineva sa-mi spuna exact pretul la o planetara scurta 1.4mpi noua din magazin??? dry.gif
ciush
curat ghinion! mi-a iesit golanul din garantie de 8 zile si acum aud o usoara bataie la planetara din dreapta,
cat o mai duce?
nu bate tare, dar eu o aud si mi-e sa nu-mi faca surprize!
ucatalin
Eu am schimbat o planetara dreapta fata, (se auzeau batai la virajul maxim la stanga) in garantie pe la 8000km si pe la 16000 km se auzeau aceleasi batai, deci problema nu a fost de la planetara. Ai grija sa nu o schimbi pe banii tai si sa vezi ca nu ai rezolvat problema
noo_yd
daca e din planetara ar trebui sa bata mai tare cand ei o curba stanga sau dreapta dar eu cred ca e din cauciuc si la mine se auzea la fel pe spate tot de la frana dar se auzea doar la viteza sub 50km/h dupa nu se mai auzea poate e la fel si la tine dute la un service care echilibreaza roti si vezi daca bate anvelopa (la mine se vedea cum se ridica putin in sus intr-o anumita zona) poate e la fel si la tine si scapi mai ieftin
tolomeiu
Sa va zic totusi cum s-a terminat povestea. Panala urma m-am dus la marele magazin Iony al nostru din Sibiu sa intreb de planetara. Era vreo 9 milioane. M-am speriat cand am auzit. Asa ca mi-am luat inimia in dinti si m-am dus cu Loganashu la garantie. "domne bate ceva acolo, habar n-am ce. faceti-mi-o" Mi-o iau aia in service o ridica sus, se uita pe sub ea, se prefac ca imi strang un surub, imi scot 3 pietricele din cauciuc, se mai plimba de 5 ori in jur si mi-o dau jos, cica gata. Atunci le zic ca nu i-am vazut sa faca nimic. Ei cica n-are ce sa bata, ca e totu in regula. Cum domne, ca bate ca Romania la mondiale. No hai sa dam o tura... Si scoatem noi loganashu pe Abatorului, (strada ai pe unde trec tirurile) Strada, ca naiba, nu tinea cu mine si era numai gropi si denivelari, de sdraganea toata masina si bataia nu se auzea. Bai ce sa fac, o las mai incet, doar doar si tot nimic. No bun, o ducem noi inapoi in service, si ma lasa aia sa stau gura casca pe acolo. Ei nu faceau nimic la masina, da nici eu nu aveam de gand sa plec. Si ma plimb eu ceva timp pe acolo, pana vine unu mai bazat in pinioane la mine si imi zice asa pe un ton atotstiutor, sa ma duc la un service cu echilibrari roti. Zis si facut. Ma duc la aia cu echilibrele, un service de pe Scoala de Inot, pe care NU vi-l recomand,(dar asta e alta poveste) Imi dau baietii jos roatele le duc inauntru sa le faca ceshtio ce, dupa care vine unu cu roata mea si se uita lung la mine... auzi da tie nu-ti bate roata asta? Eu crezand ca in sfarsit am dat de un geniu BA DAAAAAAAAA BATE. Pai e barbierit cauciucu, tre sa il schimbi. Si uite asa mi-am luat Barum si am scapat de bataie.
DMP
uuuhhh, credeam ca nu o sa ne mai povestesti cum ai rezolvat! ne-ai lasat in suspans 2 ani si ceva. smile.gif
bobo77
Pina la urma a fost cauciucul de vina...
CriSTI68
ma si la mine bate dar eu am fost lovit in roata, a strambat capatul de bara, si cand a fost inlocuit meseriasii de la nesti au stricat rotula axiala mad.gif si am joc la ea dar bate doar la gropi acum la revizia de an o schimb la service-ul la care m-am abonat recent si de care sunt multumit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.