Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am probleme cu motorul !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
coruxco_ccr
Salut baieti de baieti ! Am o dacie 1410 pe gaz si de ceva vreme a inceput sa meaga galopat. La relanti (900 de ture) motorul galopeaza ca si cum nu ar avea o bujie iar daca scot fisele de la cil. 2 sau 3 nu se simte nimic , parca nici nu as fi umblat acolo .Daca scot fisa de la 1 sau 4 tinde sa se opreasca. La turatie mai merge , dar in relanti sare motorul din tampoane . Motorul are 45.000 km . Am schimbat capacul la delcou cu tot cu fise si rotor luate de la o masina buna , bujiile sunt noi , culbutorii sunt reglati. nu stiu ce sa mai fac . :mester:
flat^^rabbit
man, daca scoti fisele de la bujiile 2 sau 3 iar motorul merge in continuare fara sa se simta nimic schimbat in turatie, clar bujiile alea nu sunt bune. ca sa te convingi, daca vrei ti le dau pe ale mele (sunt noi) sa testezi. :inger:
Laurentiuu
QUOTE
...daca scot fisele de la cil. 2 sau 3 nu se simte nimic...bujiile sunt noi...


Schimba bujiile intre ele - cele de la cilindri care merg cu cele de la cei ce nu merg. Asta ca sa-ti dai seama daca bujiile lucreaza toate sau nu. Vezi ca bujiile noi au distanta de 0,6 din fabrica. Fa distanta de 0,7-0,8.
BV99
.. si daca tot nu merg cilindrii, cu bujiile schimbate, ia in considerare o segmentare sau chiar o schimbare de set. E grav dar se mai intampla. eu am la Nova pe un cilindru compresie 10 (3) si pe ceilalti 14(1) 13(2) 12(4) si cand scot fisa de la el nu se simte.
SGN_1310
cat a costat testul de compresie?!
johnsws
daca bujiile sunt bune, si capacul de delcou ok, atunci sigur e vorba de supape. daca nu ai rateuri in carburator (si cred ca n-ai) e vorba de supapele de evacuare. nu continua sa mergi mult asa ca o sa arzi si scaunul de supapa.

cu rateuri in carburator e vorba de supapele de admisie.
BV99
testul de compresie trebuie sa fie gratis! dar am prins un kknar odata care mi-a luat 150k.
coruxco_ccr
Si eu cred ca e din supape , dar sa le fi mancat asa repede in 45000km ?

Unde pot face un test de compresie ? :oops: :vmad:
SPAWN
da nasol daca s-au dus supapele ca ai de bagat multi bani.da asta e dacii de calitate superioara ce sa faci :vmad:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.