Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: NOU Vremea pe forumul DaciaClub - Reno
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
alex
Pentru membri forumului nostru am introdus o functie care arata vremea in orasul selectat. Aceasta functie poate fi accesata, numai dupa autentificare, in partea dreapta sus a forumului, langa link-ul catre mesageria privata.
Aplicatia foloseste date furnizate de catre Yahoo. In consecinta, orase suplimentare vor aparea cand le va introduce Yahoo.
cosmin_2300
Felicitari celui care a avut aceasta idee . Mi se pare foarte utila smile.gif
Sony
Localitatea nu poate fi luata automat din profilul userului?
My Berlina
Nu se poate suporta vremea si pentru America de Nord?
C a t a l i n
E super utila informatia, si aparent e mai corecta si mai detaliata decat cea din "noul" windows vista biggrin.gif
david79
utila informatia, dar oraselul meu nu e pe lista sad.gif - Tulcea.
AL
se poate cumva adauga si vreo prognoza?.. macar pe urmatoarele 3 zile sau ziua urmatoare... lumea se uita la "vreme" de obicei cand vrea informatii despre "cum va fi" ... pentru ca "cum e acum" o stie dupa propria piele...wink.gif... ar fi deci util daca s-ar putea completa cu prognoza
vijelie
Ce inseamna "Se simt 7 grade Celsius"?
E temperatura oficiala, inregistrata in statiile meteo locale in conditiile standard sau "se simte" la vreun termometru personal?
Manuel
E vorba de "feels like". Adica pot fi 15 grade dar sa bata vantul si tu sa ai senzatia ca sunt 7 grade.
adrian.paul
Super utilă această nouă opțiune. Îmi place.
vijelie
Domnilor, temperatura in Romania se masoara in niste conditii impuse de reglementari: in cutie de lemn, la 1.50m deasupra solului, cu anumite termometre. Furnizorul oficial de informatii privind temperatura este Agentia Nationala de Meteorologie. Pe baza acestor informatii se deruleaza numeroase activitati in multe domenii care au ca "birou" mediul inconjurator.
Eu nu pot sa scriu intr-o foaie de observatie de santier ca "SIMT" 2 grade ci ca SUNT 2 grade, deci nu se poate turna beton decat cu masuri speciale.
Deci ?
C a t a l i n
@vijelie

Dupa cum ai spus si tu, cand masori "oficial" temperatura, o faci intr-un spatiu in care nu bat direct razele solare in termometru (deci la umbra), si nici vantul (un spatiu aproape "inchis") = acele "casute" meteorologice
Tocmai pentru faptul ca omul nu isi desfasoara activitatea in astfel de "casute", s-a introdus aceasta temperatura aditionala - feels like

Pe santier = un spatiu deschis, unde bate soarele si/sau vantul, tie iti este mult mai utila o indicatie "feels like", pt ca degeaba sunt 9 grade la umbra intr-un loc ferit de vant, daca la nivelul solului unde tre' sa torni beton "se simt" 2 grade...
vijelie
Nope, tot timpul e vorba de temperatura oficiala.
Fiindca daca stau cu fata la vant, e mai scazuta. Daca stau cu spatele la vant, e mai ridicata. Legea cere una singura si aia e cea oficiala care se masoara in conditii standard.
So, I feel that this new feature of www.daciaclub.ro ma lasa... rece.
Raman insa celelalte...
Charlton
Nu apare si presiunea atmosferica ?
claus
e utila optiunea..
dar mai util mi se pare un plugin pt firefox2, care pune vremea (inclusiv prognoza pe cateva zile) in bara de jos a browserului..
a, informatiile sunt oferite de accuweather.com smile.gif
C a t a l i n
QUOTE(vijelie @ 23 Nov 2006, 10:07)
Fiindca daca stau cu fata la vant, e mai scazuta. Daca stau cu spatele la vant, e mai ridicata.
*



Pai depinde cum masori:
cand pui un termometru in vant, indiferent de directia din care acesta bate, va indica aceeasi temperatura...
Ceea ce spui tu, ca stai cu fata sau cu spatele, inseamna defapt ca masori temperatura in loc cu vant (de ex: cand stai cu fata), sau in loc ferit de vant, corpul tau protejand oarecum termometrul de vant (de ex cand stai cu spatele)

Cred ca ai dreptate si trebuie sa treci o temperatura "oficiala", dar in anumite conditii "extreme", temperatura oficiala poate fi de +5 grade sa zicem, si apa pe sol sa fie inghetata bocna...
Raman la parerea ca temperatura "feels like" este mult mai utila...
AL
QUOTE(vijelie @ 23 Nov 2006, 10:07)
Nope, tot timpul e vorba de temperatura oficiala.
Fiindca daca stau cu fata la vant, e mai scazuta. Daca stau cu spatele la vant, e mai ridicata. Legea cere una singura si aia e cea oficiala care se masoara in conditii standard.
So, I feel that this new feature of www.daciaclub.ro ma lasa... rece.
Raman insa celelalte...
*



legea e lege, normele sunt norme si realitatea bate "filmul"... asta e o problema la noi.. ca nu incercam sa gandim dincolo de norme, si sa le corectam daca sunt prea rigide... in alte tari mai dezvoltate, temperatura aia masurata in conditiile descrise mai sus se corecteaa cu factori de vant, de umiditate etc. ... iar temperatura aia "oficiala" comunicata pentru uz public, NU ESTE aceeasi cu cea comunicata pe baze contractuale, constructorilor si altor profesionisti din domenii strans legate de conditii meteo... este in opinia mea o prostie ca o firma, fie ea si cea de turnat (vesnic) asfalt in bucuresti, sa considere acele prognoze si valori indicate de INMH pentru uzul publicului larg (media etc.)... firmele serioas incheie contracte cu INMH si primesc valori mult mai precise, cu factori de corectie (similarul pentru "feel like...") etc. .... in alte tari "INMH"-ul local furnizeaza mult mai multe informatii publice, gratuite decat la noi... de aceea site-uri specializate preiau si transmit publicului si alte informatii utile (umiditate, viteza si directie vant, presiune atmosferica si tendinte, factori de corectie ai temperaturii, sansa de precipitatii, valori de inghet etc. etc.)
vijelie
QUOTE(AL @ 23 Nov 2006, 10:26)
... iar temperatura aia "oficiala" comunicata pentru uz public, NU ESTE aceeasi cu cea comunicata pe baze contractuale, constructorilor si altor profesionisti din domenii strans legate de conditii meteo...
*


Aici te inseli: INMH (ma rog, acum ANM) nu poate da alte valori decat cele inregistrate OFICIAL in reteaua proprie din teritoriu.
Oricum, buna si "senzatia" decat nimic, nu?
Tudor
alex a facut un efort si ne-a oferit o facilitate in plus, foarte utila. multumim.

Scuze de offtopic: fratilor, omul ne-a adus o maseuza si voi acum va certati daca trebuie sa aiba bikini verde sau roz sau daca nu i-ar sta mai bine si cu floricica in par. hai sa zicem multumesc si sa ne folosim de ea.
AL
@alex: vezi ca si I?NMH are o facilitate care poate fi exploatata... http://www.inmh.ro/index.php?id=352

sqryn
Nice. Selectii multiple ar fi utile, sa poti selecta mai multe orase si sa le afiseze tabelar biggrin.gif
Devils
Da ..si poate daca ar fi in lista si Tirgu Mures ar fi super smile.gif
vsebas
Imi place ca a aparut si optiunea asta. Sunt incantat de noua facilitate.
Sorinator
Extrem de utila functia! In ceea ce priveste sugestiile, sa nu uitam ca suntem doar la inceput. Imbunatatiri se pot face si ulterior in limita a ceea ce e posibil.
My Berlina
Ce inseamna "punct de roua", dew point?
DragosP
Uite ce zice aici cel mai bun prieten al omului.
bobo77
Chiar ma bucur ca avem si vremea , din ce in ce mai complet forumul nostru.
dRg
Schimbati "Aburi" cu ceata. Cred ca e mai romaneste asa!
alex
Ceata apare atunci cand yahoo afiseaza fog. Aburi este traducerea pentru mist.
Daca stie cineva o traducere mai buna il rog sa mi-o spuna.
klaus
pâclă.

Pentru unii termeni, http://www.inmh.ro/index.php?id=68
alex
Gata, am modificat. Merci wink.gif
DragosP
"Pacla"! blink.gif
Pune și tu "Pâclă"!
sqryn
Apare minima zile in loc de zilei. Vezi in screenshot la cursor. Poate nu e o greseala totusi.
AMW
QUOTE(My Berlina @ 29 Nov 2006, 15:44)
Ce inseamna "punct de roua", dew point?
*



Da
depecharu
Pentru Cluj in ultimele zile apare umiditate 100% wacko.gif .M-ai am putin si raman fara aer. Nu puteti sa bagati mai multe orase, gen resedintele de judet?
klaus
Pe timp de ploaie umiditatea este 100%
Sorinator
Sunt niste neconcordante intre temperatura afisata aici si temperatura reala de te doare capul. Acum, spre exemplu, la ora 00:38 in Timisoara, termometrele mele indica +5 grade Celsius iar temperatura data pe site este de -2 grade Celsius (si cica se simt -5 grade). Nu e o toleranta prea mare cea de 7 grade? Asa, daca imi scot degetul pe geam pot spune si eu cam cate grade sunt. Dar nu cu precizie de instrument. Stiu ca nu sunteti voi de vina guys, insa nu puteti gasi niste provideri mai profesionisti de masuratori meteo? Si nu e vorba decat de niste simple masuratori, ce ne faceam daca ne si dadeau prognoza meteo? Ne pregateam de glaciatiune?
C a t a l i n
Sunt probleme cu afișarea buletinului meteo? Sau browserul meu e bolnav? blink.gif
AlexV
da, a aparut o mica problema. multumim pentru sesizare.
vis-a-vis
Bai frate, ieri n-a trecut de 39 de grade mantocaria, iar azi la 40 s-a oprit...
Mai am instalat si porcaria aia de widget, ia s-o scot ca astia ne minte pe fata, mai rau decat Basescu.
vis-a-vis
De la o vreme, apar tot felul de balarii...

user posted image
Duyu
Eu am pe calculator un program identic cu ce aveti voi aici. Se numeste Weather Pulse! tongue.gif
Dodone
De www.accuweather.com ce spuneti ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.