Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot motor la 2900-3000 rpm
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SAL
cred ca s-a mai discutat, insa nu gasesc ...
zgomotul care apare brusc la aprox 2900 rpm indiferent de treapta de viteza in care rulez...a gasit cineva vreo solutie de remediere (diminuare)?
E ca si o vibratie puternica (rezonanta), 99% sigur in zona motor, esapament....foarte suparatoare la rularea cu 90-100 km/h

Daca stie cineva vreo solutie, sau cauza ...........?
Muttley
Traseu evacuare. Iar daca-l localizezi in zona motorului, atunci e un colier de jos, de la saxofon.
SAL
colierele de la esapament sunt in regula insa nu am brida care o vazusem la multe modele ce fixeaza saxofonu de motor in laterala dreapta...cred ca stii despre ce vorbesc...sa intre oare in vibratii saxofonu nefiind fixat ?
Muttley
Eu d-aia ziceam s-o dai jos cu totu'
SAL
nu o am deloc........
o sa fac in weekend ceva ce trebuia sa fac demult.....ridic masina pe elevator , o turez la 3.000 si iau motor - evacuare la verificat, ceva cred ca va trebui sa vibreze ( se simte si pe liber nu neaparat in mers) sa vad ce gasesc...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.