Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: faruri cu probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
johngotty
salutare....
am si eu o problema cu farurile........este a doua oara cand raman doar cu faza lunga.....indiferent de pozitia manetei de la blocul de lumini.nu imi pot da seama ce se intampla,dar ori raman cu pozitia aprinsa,ori cu faza lunga.....am schimbat blocul de lumini si releul,dar se pare ca a revenit iar aceiasi problema......ma injura lumeaaaaaa noapteaaaaa
astept un sfat sad.gif

Buyaka
Verifica releul si conexiunile la el sau pune un releu care sa suporte un curent mai mare sau pune becuri normale de 55/60 nu becuri cu halogen.

Numai bine...
roland
Becurile normale (indiferent ca-s becuri clasice sau halogene) nu sunt de 55/60W ci sunt de 40/45W. Pe Dacia nu s-au montat becuri mai mari de 40/45W, din fabrica.
Faptul ca sunt becuri clasice sau halogene nu conteaza, doar au aceeasi putere (in W).

Ce releu ai schimbat? Ca blocul de lumini nu are relee, din fabrica. Puneau relee cei care-si puneau becuri mai mari decat cele standard.
amc
Fa un test cu becurile, s-ar putea sa fie ambele filamente aprinse pe bec.Daca da, atunci verifica cutia cu sigurante!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.