Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La ce presiune umflati rotile?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
cristimm
La cat va umflati rotile pe timp de vara? In cazul in care umflati la presiuni diferite fata si spate va rog sa faceti o medie. (Ex: 1.9 spate, 2.1 fata, Media=2 atm.)
djtzeava
eu le umflu asa sa mearga la economie da benzina cica laugh.gif laugh.gif laugh.gif
AlexV
cat scrie pe usa, si daca merg pe drum cu prietris la munte vara le mai desumflu un pic sa nu se simta rau in masina.
Anonymous
Eu am bagat aseara 2,2 bar pe spate si 2 bar pe fata si se simte mult mai bine mai ales la manevrabilitatea volanului ! :wink:
GeorgeB
de ce 2.2 pe spate... ? mergi cu greutate mai mare pe spate? oameni pe bancheta spate, bagaje... esti taximetrist cumva? ca pe fata ar fi trebuit sa fie mai mare (motor + sofer, in constanta!!!!!!!!!!!!!!!) oricum 2 + 2 mi se pare o presiune normala...in plus asta e si presiunea recomandata!!!!
bondoo7
ca la carte
Anonymous
In cartea th. e recomandata presiune de 1,9 bar pe fata si 2 bar pe spate ! Eu am bagat cu 0,1 bar in plus pe fata si 0,2 bar in plus pe spate pt ca o verific mai rar si e mai bine sa ai un pic peste decat mai putin (din considerente de uzura). :wink:
GeorgeB
ok
djtzeava
QUOTE
In cartea th. e recomandata presiune de 1,8 bar pe fata si 2 bar pe spate ! Eu am bagat cu 0,2 bar in plus pe fiecare roata pt ca o verific mai rar si e mai bine sa ai un pic peste decat mai putin (din considerente de uzura).  :wink:
la mine scrie in cartea tehnica 1,9 pe fatza si 2,0 pa spate hmmmmm ciudat :?
djtzeava
QUOTE
eu le umflu asa sa mearga la economie da benzina cica laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif
i plus ca volanul il invarti mai usor iar pe drum cu pietrish nu le dezumflu si oricum nu mi se pare ca sufera masina sau m-am obisnuit eu asa :? ,eu le fac cam 2,3 fata si 2,4 spate
djtzeava
eu am votat peste 2,3
AlexV
la mine screi 1,9 cu 2.0
djtzeava
poate ca noi avem masinile mai vechi de scrie 1,9 si 2,0 laugh.gif laugh.gif nu imi dau seama si la mine scrie la fel
djtzeava
pe mine 'no me interesa' uzura si asa am 18000km si nu se cunoaste asa am fost obisnuit de mic cu presiuni astronomice si taicamiu facea la fel
djtzeava
se mai intampla sa se cloneze 2 mesaje laugh.gif
dragOn
Sa va invat o jmecherie la cauciucurile Montana, Matador, etc... pe fata sa nu mai facetzi niciodata prostia sa umflati peste 2, pentru ca la uzura mai mare de 40.000 km face bum si primul copac e al vostru...........
djtzeava
bine ca mi-ai spus ca la 40000km le schimb laugh.gif laugh.gif laugh.gif
dragOn
Mai bine o lasi mai usor cu presiunea asta! Mai fortezi si in tot ce inseamna mecanica pe acolo: amortizoare, pivoti, bucse, etc.....
djtzeava
ai dreptate hai ca o las mai usor cu presiuni astronomice
ursamajor
Presiunile la care se umflă roțile depind de tipul autovehiculului, temperatura ambiantă etc. etc. , adică o suită de factori. E bine să se folosească valorile indicate de producători...
SUPERCAR
La mine sunt umflate la valorile date de marca masinii adica 2 pe fata si 2.2 pe spate
ovidiusoft
Si eu le-am umflat (de fapt dezumflat, ca au venit cu 3 in toate...) la cat scrie in carte - 2 pe fata, 2.2 pe spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.