Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lichid frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nad
Sunt nelamurit cu durata de viata a lichidului de frana.Un mecanic spune ca ar trebui schimbat la 2 - 3 ani iar altu ca nu trebuie schimbat ci doar completat.Va rog lamuriti-ma.
dr_mKe
Pai, daca circuli mult, si aerisesti franele la fiecare 5000 km (daca ai berlina) si pui un lichid de calitate DOT4, nu trebuie musai schimbat decat daca asa ti se spune dupa verificare. Se poate verifica calitatea lui cu o scula in service.
einstein1984
Se schimba la 2 ani (cel mai sigur). Motociclistii paranoici il schimba la fiecare inceput de sezon. Asta se face pentru ca lichidul DOT 4 e higroscopic, aduna apa si se degradeaza.
dr_mKe
Sau mai repede daca asa iese dupa verificare. La cat de paranoic happy.gif sunt eu cu franele, cred ca inlocuiesc anual toata cantitatea prin aerisire tongue.gif
nad
Da, m-am lamurit o sa-l schimb si eu cat mai curand.
Multam de raspunsuri.
argon
Teoretic se schimba la 2-3 ani si se spala instalatia cu alcool, dar practic eu l-am lasat si 6 ani si nu a avut nimic wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.