Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme in momentul apasarii ambreajului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
thedead
Buna Ziua!
Ieri m-am lovit si eu de o problema, am plecat de pe loc cu treapta I, in momentul apasarii ambreajului pentru a schimba treapta a II-a, masina se accelera fara macar sa tin piciorul pe acceleratie, am schimbat a III-a la fel, am tras masina pe dreapta am tras putin de cablu de ambreaj de la furca, cablul pentru soc si acceleratie iar dupa asta totul a decurs normal, imi puteti spune si mie ce este posibil sa se fi intamplat.
Va multumesc anticipat.
marius-gabriel
ti-a ramas cablul de acceleratie blocat.
in situatii de-astea incearca sa bagi varful piciorului sub pedala si sa ridici.
incearca sa ungi un pic cablul de acceleratie cu ulei de mecanisme fine si sa verifici daca agata pe undeva.
vezi daca poti sa agati arcul de la clapeta de acceleratie cu o gaura mai jos.
thedead
am uitat sa mentionez ca am bagat virful piciorului sub acceleratie si am ridicat pe dedesupt, dar nu s-a intamplat nimic.
marius-gabriel
daca aveai socul tras e normal sa iti fi crescut turatia motorului.
verifica parghia aceea de la carburator care actioneaza clapeta de acceleratie cand tragi socul.
posibil sa fie dereglata si sa iti ridice turatia prea mult.
daca nu, incearca sa mai strangi un pic cablul de acceleratie daca spui ca ai bagat piciorul si nu s-a intamplat nimic.
oricum nu are nici o legatura ambreiajul.
verifica cablul de soc si de acceleratie si parghia de la carburator dintre clapeta de soc si cea de acceleratie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.