Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: turatia o ia razna
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
torr
Desi e reglata la 900 imi urca cind pe la 1000 si;2000
Numi revine din cablu,am axul la delcou cu joc si o schirtiala ciudata wacko.gif
ilikecheese
Te rog mai scrie mesajul odata, daca poti scrie si corect, poate inteleg si eu. Dupa, sunt sigur ca o sa te ajute cineva
torr
Am spus ca mi se modifica turatia la relanti la 1500,2000 desi eu o am reglata la 900(am formulat cam aiurea adineauri);Din ce cauza??
ilikecheese
Adica se tureaza motorul la 1.500-2.000? Sau turometrul sare singur de nebun la valorile astea?
torr
Turometrul urca de nebun la turatiile alea mari(In trafic dupa ce merg o bucata de drum cind ajung la semafor si turatia ar trebui sa revina la turatia de relanti ramine turata
diaconuliviu
Ramine turata? Adica auzi ca turatia e marita sau e doar indicatia turometrului mare?
In cazul 2, posibil turometru defect, mai ales daca acea crestere nu e insotita de detonatii si smucituri.
Daca turatia chiar creste, ridici capota si tragi de pirghia de acceleratie in sensul scaderii turatiei; daca are efect, vezi arcul de readucere, cablul de acceleratie intepenit, poate pedala sau gripaj/blocaj in axul carburatorului.
Daca nu are efect si turatia e inca mare, te intreb, reglajul ala l-ai facut cumva la rece (cel de 900)? Daca da, reglarea se face la cald, cu uleiul la 80-95 grade.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.