Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: moare motorul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
costel1981
In fiecare dimineata merg cu masina la servici. Dupa aproximativ 10 km, trebuie ca cobor o panta..ei atunci cand schimb viteza, sau mai exact cand o scot din viteza, imi moare motorul....asa am patit si iarna trecuta..acum m-i s-a intamplat doar de vreo 2 zile, de cand a scazut temperatura
argon
Sunt 2 posibilitati.
1. Desfunda duza din furtunul de aspirare a vaporilor, ca sunt muci.
2. Jivraj: pune filtru de aer pe pozitia galerie, si eventual pune carton la radiator, dar cand e mai frig.

PS: 3. Nu mai cobora panta cu masina scoasa din viteza ca nu-i bine wink.gif
EUROPE_
Exact, dacă vrei să faci economie de benzină nu asta e soluția. E testat de mine.
Pentru siguranță e mai bine să mergi în frână de motor, mai ales când cobori o pantă.
sefu_alx
schimba platina
la mine a mers .. biggrin.gif
Buldozer
Argon de ce nu e bine daca cobori o panta pe liber?
1.consumi mai mult?
2.se strica ceva?
Cum ar trebuie sa merg sa am consum mai mic de benzina si fara sa daunez masina?
eellaa
Daca cobori o panta cu masina scoasa din viteze risti sa strici cate ceva prin cutia de viteze.
Thor1983
Pana strici cutia, ai sanse mult mai mari sa stici masina prin copaci/sant pentru ca te lasa franele sau pierzi controlul. Acum depinde si de panta.

A mai fost o discutie pe tema asta. Concluzia oricum e una singura: in panta se coboara cu masina in viteza, pentru a beneficia de frana de motor, control sporit asupra masinii (mai ales acum iarna) si chiar economie de combustibil (frana de motor la masinile cu injectie = consum 0). La cele cu carburatie se poate monta un dispozitiv care sa intrerupa alimentarea in frana de motor (parca asa am citit pe forum). Cautati cu incredere ca s-a mai discutat.
Zaheiu
Eu stiu ca o panta se coboara in viteza cu care o urci.
Betian
Ai mai purea sa verifici plutirorul din carburator....sa vezi daca cuiul pontou mai "inchide-deschide" cum trebuie..
EUROPE_
QUOTE(Buldozer @ 4 Dec 2006, 19:03)
[...]de ce nu e bine daca cobori o panta pe liber?
1.consumi mai mult?
2.se strica ceva?
Cum ar trebuie sa merg sa am consum mai mic de benzina si fara sa daunez masina?
*


Ai încercat să frânezi când cobori o pantă? Încearcă să frânezi într-o pantă dreptă, nu zic o pantă cu curbe wink.gif . Și încearcă să cobori aceeași pantă în frână de motor și ai să fi foarte uimit să vezi cât de eficiente sunt frânele în condițiile acestea.
1. Nu consumi mai nimic ( dacă ar consuma mai mult, motorul nu ar mai fi în frână de motor ci s-ar accelera, logic up.gif ) mai mult îi faci un bine carburatorului.
2. Ești în siguranță tu și transmisia mașinii tale.
Și ca să consumi cât mai puțin, trebuie să folosești cât mai mult posibil frâna de motor, și să eviți accelerăriile inutile, să schimbi treptele de viteză între 2200 -3000 rpm.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.