Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din seria "Dacia, masina mea draga" - partea a 3-a
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
northwood
Fiindca "ai masina, ai belele", iata ca am mai avut o experienta interesanta cu Dacia mea:



Acum doua zile, circuland pe calea Victoriei, in apropiere de o trecere de pietoni, am fost nevoit sa pun o frana mai teapana ca sa nu intru in spatele unei masini din fata. Dupa trebusoara asta, a inceput sa se auda in dreapta fata un "harsait" ca de placuta de frana care atinge discul. Zgomotul se auzea puternic, si am fost ferm convins ca a ramas blocat etrierul pe partea aceea, mai ales ca geanta se incingea de puteai sa faci omleta pe ea.



Nu am avut posibilitatea sa ma ocup de problema pana aseara, cand l-am racolat pe un vecin de bloc care se mai pricepe si am desfacut roata. Am dat jos etrierul, placutele de frana. Nimic nu indica, ca ar fi blocat etrierul. In fine, am luat putin la pila placutele, le-am montat la loc si am dat o tura cu masina. Zgomotul se auzea in continuare!



Ca sa nu lungesc povestea, haideti sa va spun ce se intampla: geanta freca de tabla de protectie (gulerul) de pe disc. Cum a ajuns sa se deformeze tabla aia suficient ca sa frece de geanta e un mister pentru mine.
Slider
He, he si eu am patit chestia asta. Eram pe drum spre Buzau...Si tot asa dupa o frinare mai puternica a inceput sa hirsiie....Mi-a facut numai nervi pina acasa - nu stiam de unde vine si asta ma irita. Da' la mine nu mergea deloc infrinat...am facut proba cu lasat masina sa curga liber pina se opreste si nu era deloc infrinata.
northwood
Infranata probabil ca nu era, daca etrierul si placutele erau in regula. Dar frecarea intre geanta si tabla genera asa de multa caldura ca o incingea ca pe o plita de bucatarie.
driverx
northwood,



Poate aberez, dar tabla aia de protectie e prinsa de suruburile de care e prinsa si piesa care tine etrieru (nu stiu cum ii zice)....la mine piesa asta nu sta centrata ....e intro parte, cateodata mai freaca de disc.....



Asa ca, daca am dreptate, ceva sa deformat acolo...si sa dus cu totu....inclusiv tabla aia...



:shock:
Dyda
Se numeste Furca Etrier si poti intilnii doua cazuri

Se deformeaza remanent - cu belele

Se fisureaza - cu belele si mai mari
Laurentiuu
QUOTE
...geanta freca de tabla de protectie (gulerul) de pe disc. Cum a ajuns sa se deformeze tabla aia suficient ca sa frece de geanta e un mister pentru mine.


Tabla are gaurile ceva mai mari decit suruburile asa ca la frinare, a fost luata inainte. Monteaza sub capul suruburilor cite o saiba plata ceva mai lata si / sau stringe mai bine suruburile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.