Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: benzina lichida in toba?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tibi2006
De vreo cateva zile am observat ca din toba de esapament picura niste lichid cu miros de benzina. Toba si rezervorul sunt uscate in exterior, exceptand locul pe unde curge. Ce defectiune poate fi? Masina mea e o Dacie 1310 din 1990. Poate fi de vina faptul ca am mers in trei pistoane cam 8 km?
ATM
Dar acuma in cate merge, in 3 sau 4 pistoane (cilindri)?
Teoretic, in momentul in care merge in 3, exista posiblitatea ca amestecul carburant nears in cilindrul cu belea sa fie aruncat pe instalatia de evacuare. Nu e un lucru prea placut , are consecinte destul de urate pentru motor ("spalare" cilindru, risc de detonatii pe evacuare etc). Dar, presupunand ca ai remediat problema si ar merge "in 4", atunci nu prea ar mai trebui sa mai simti miros (asta daca nu ai ars garnitura de chiuloasa).
Sau, ceva mai simplu, poate fi condens si motorul nu arde toata benzina cum trebuie, o parte mica ajungand in evacuare, impreuna cu fumul - de aici mirosul. Asta ar fi explicatia aia mai linistitoare. Oricum, pune-te pe verificat, ca nu e de joaca.
argon
E condens, si ce picura din toba e apa ! benzina prea putina, cativa vapori eventual.
EUROPE_
Dacă motorul merge în 4, atunci e condens. Așa face și a mea icon_mrgreen.gif . E normal pe vremea asta.
ATM
In fine, normal wink.gif cand vorbim de Dacie, normalitatea are diferite standarde...Ca e des intalnit sa faca asa , de acord, si a mea e locomotiva cu aburi cand e rece, dar normal...totusi, omul a precizat ca a avut ceva belele inainte, de aia i-am zis sa verifice mai amanuntit...
EUROPE_
N-a zis nimeni :'' că de ce l-ai pus să verifice mai amănunțit'', e foarte bine ceea ce ai spus, e mai bine să verifice. Dar în majoritatea cazurilor condensul e de vină. Nu cred că un drum de 8 km de mers în 3 bujii i-ar umple tobele de benzină.
tibi2006
Multumesc... m-am mai linistit...Acum am inlocuit bujia strapunsa si motorul merge bine...Oare trebuie sa fac un schimb de ulei ? (din cauza mersului in 3 cilindrii)
EUROPE_
Uleiul are miros persistent de benzină?
De obicei uleiul se diluează cu benzină când mergi cu amestec bogat.
tibi2006
Uleiul miroase foarte tare a benzina dar are un pic de consistenta. Am facut un schimb de ulei in aug. 2006.
EUROPE_
Câți kilometrii ai făcut din august și până acum?
tibi2006
Am facut cateva sute de km dar din cauza ca am mers o distanta destul de mare in trei cilindri cu socul tras, nu este posibil ca benzina sa fi ajuns in baia de ulei prin cilindrul cu bujia arsa?
ATM
Pai daca miroase intr-adevar a benzina... sad.gif ar trebui sa te gandesti la schimbat (zic eu).
Si apoi, decat sa te risti... cu 700 de mii (70 RON) faci un schimb decent de ulei, un Mobil, Elf ceva...
Bine, acuma- fiecare cu stilul lui. Eu unul sunt mai prapastios, daca e ceva care sa-mi dea de gandit, mai bine-l schimb decat sa plang dupa aia...
Si da, e posibil, daca ai avut socul tras zdravan, sa fi ajuns ceva benzina in baie.
EUROPE_
Dacă motorul nu consumă ulei, atunci poți să pui uleiuri scumpe.
Și sfatul meu e să-l schimbi.
tibi2006
Multumesc, cred ca voi schimba totusi uleiul.
Puteti sa-mi spuneti ce rol are capsula vacumetrica in functionarea motorului? Am reglat cama in mai multe pozitii si nu-mi dau seama de diferenta.
EUROPE_
Uite aici : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=56676 .
Mai era un topic pe aici în care se explica cum se reglează, da nu mai știu care e.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.